BRUSEL, ŠTRASBURG. Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vo štvrtok v Štrasburgu dôrazne odsúdili zatknutie ruského blogéra a opozičného politika Alexeja Navaľného a ďalších demonštrantov, ako aj pokusy ruskej vlády umlčať hlasy opozície po sérii masových demonštrácií proti korupcii, ktoré sa konali 26. marca a po ktorých bolo zatknutých vyše 1000 demonštrantov.
Europarlament víta mobilizáciu mladých
Uznesenie, ktoré podporila väčšina europoslancov, odsudzuje policajné operácie v Ruskej federácii, pri ktorých boli rozohnané pokojné demonštrácie proti korupcii a zadržané stovky ľudí vrátane Navaľného. Uznesenie zároveň odsudzuje "neprestajné snahy" úradov umlčať tohto politika.
Podľa stanoviska členov EP sú namieste obavy, že rozhodnutie ruského súdu, ktoré vylúčilo Navaľného z politického súboja o prezidentské kreslo v roku 2018, ešte viac zúži politickú pluralitu v Rusku a spochybní demokratické procesy v tejto krajine.
Europoslanci vyzvali Moskvu, aby zmenila legislatívu, ktorá podľa nich nespravodlivo obmedzuje a kriminalizuje slobodu zhromažďovania, čo je nezlučiteľné so základnými demokratickými hodnotami.
Uznesenie Európskeho parlamentu zároveň víta silnú mobilizáciu mladých ľudí v Rusku, ktorí sa rozhodli protestovať proti korupcii a proti čoraz autoritárskejšiemu režimu v Rusku.

Odsúdili detské manželstvá
Poslanci Európskeho parlamentu vo štvrtok tiež prijali uznesenie, ktorým znovu odsúdili všetky prípady nútených a detských manželstiev, ako aj sexuálne násilie na ženách a dievčatách na celom svete. Poukázali najmä na situáciu v Bangladéši, kde je táto prax stále rozšírená.
Hoci bangladéšska vláda prijala niekoľko zákonov posilňujúcich práva žien, absencia konkrétnych právnych kritérií, pokiaľ ide o sobáše detí, zvyšuje riziko zneužívania práv maloletých. Bangladéš má najvyššiu mieru detských manželstiev v celej Ázii.
Bangladéšsky zákon, ktorý kritizujú europoslanci, umožňuje výnimky z minimálneho veku pre vstup do manželstva - 18 rokov pre ženy a 21 rokov pre mužov - v "osobitných prípadoch" a ak to má byť "v najlepšom záujme" adolescentov.

Nemôžu existovať výnimky
Zákon však nestanovuje jasné kritériá a nevyžaduje ani povinný súhlas dospievajúcich osôb s manželstvom, ktoré uzatvárajú.
Česká liberálna europoslankyňa Dita Charanzová, ktorá presadila túto tému v pléne EP, uviedla, že detské manželstvá sú porušením ľudských práv.
"Bangladéš to vie a pokúsil sa znížiť mieru detských manželstiev. Avšak vytvorenie špeciálnych výnimiek pre deti na uzavretie manželstva nie je riešením situácie. Nemôžu existovať žiadne zvláštne výnimky pokiaľ ide o dodržiavanie ľudských práv," upozornila Charanzová.
Dodala, že bangladéšske úrady musia teraz konať tak, aby zabezpečili, že výnimky zo zákona budú jasne definované a veľmi ťažko uplatniteľné.