POMEZÍ, BRATISLAVA. Brusel zaplatil novú strechu aj priečelie domu. Peniaze majiteľ dostal z fondu Európskej únie, ktorého úlohou je posilniť vidiecky turizmus - a penzión v dedinke Pomezí neďaleko česko-nemeckých hraníc vyzeral ako príkladné miesto.
Majiteľovi poskytla Európska únia 40-tisíc eur - dnes mu však hrozí, že ich bude musieť vrátiť. Zistilo sa, že v budove funguje nevestinec.
České médiá sa téme venovali už vlani. Dnes však o nej píšu už aj svetové médiá.

Ruský prízvuk
“Na nažlto omietnutej budove svietia tri ružové písmená X a červené srdce,” napísal ešte vlani v auguste český portál iDnes.cz. “Oficiálne je to Penzión Retro, ktorý vlani dostal miliónovú dotáciu na rekonštrukciu. V dome je v skutočnosti podnik s výrečným názvom Partynightclub XXX.”
Internetová stránka nevestinca v tej dobe ponúkala 11 až 15 dievčat. Keď sa dovnútra snažila dostať redaktorka portálu, nevpustili ju - vstup je povolený len mužom, povedala jej dievčina s ruským prízvukom.
Václav Vozka, ktorý bol podľa živnostenského registra za penzión zodpovedný, pre portál uviedol, že časť budovy prenajíma ukrajinskej podnikateľke.
Kontrola z českého ministerstva poľnohospodárstva zistila pochybenie už vo februári roku 2016 - a to práve v tom, že časť budovy sa využívala na iné účely, ako sa pri žiadaní o príspevok uvádzalo.

Už aj zahraničie
Zahraničné médiá kauze vtedy veľa priestoru nevenovali - tému spracoval len britský bulvár Daily Express. Dnes však na problém v dedine neďaleko česko-nemeckých hraníc upozorňuje aj nemecký spravodajský portál MDR, portál Politico či Prague Morning.
Podľa informácií Politica už Európska komisia majiteľa vyšetruje a peniaze žiada naspäť, zatiaľ bez úspechu. MDR dodáva, že Únia zvažuje, že na prípad nasadí aj špeciálnu protikorupčnú jednotku OLAF.
Oba portály spomínajú aj nemeckého konzervatívneho politika Petra Jahra. Ten už viackrát protestoval proti tomu, aby v Česku udeľovanie podobných dotácií fungovalo tak, že sa najprv vyplatia peniaze, a až potom robia kontroly konkrétneho miesta.
Politik dlhodobo upozorňuje, že proces rozdeľovania peňazí nie je nastavený správne, a že sa musí zmeniť.
"Tento prípad dokazuje, že sa okamžite budú musieť zaviesť kontroly, aby sa zabránilo základným chybám a príležitostiam na podvádzanie," hovorí.