ANKARA/DAMASK. Utorková hrôza v sýrskej provincii Idlib, kde toxický plyn zabil desiatky ľudí, vrátane mnohých detí, vyvoláva viac otázok ako odpovedí.
Podľa izraelského denníka The Jerusalem Post síce mnohé nasvedčuje tomu, že išlo o chemický útok sýrskych vládnych jednotiek, zatiaľ to však nikto definitívne nepotvrdil.
Je predčasné s určitosťou povedať, čo sa naozaj stalo a prečo. Opatrný v označení vinníka bol aj splnomocnenec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura, ktorý útok odsúdil ako hrozný, ale vyzval tiež k jasnej identifikácii vinníkov.

Pitva potvrdila chemický útok
Väčšina indícií ukazuje na chemický útok sýrskych vládnych jednotiek. Povstalci na rozdiel od sýrskeho režimu a jeho spojencov Ruska nemajú lietadlá a asi ani chemické zbrane, určite nie sarín.
Sýrsky režim ale použil chlór v bojoch aj potom, ako v roku 2013 podpísal medzinárodný dohovor o chemických zbraniach, ktorá používanie chemických látok na vojenské účely zakazuje.
Režim aj Rusko popierajú, že vykonali chemický útok a zo smrti desiatok ľudí vinia povstalcov. Podľa ruského ministerstva obrany zasiahli sýrske vládne lietadlá sklad chemických zbraní rebelov.
Sýrsky šéf diplomacie Valíd Mualim vo štvrtok opäť poprel, že by vláda použila chemické zbrane. Tvrdí, že vládne lietadlá bombardovali sklad zbraní radikálnych islamistov z Frontu dobytie Sýrie, predtým známej ako Front an-Nusra.
Odborník na chemické zbrane Hamish de Bretton-Gordon rusko-sýrsku verziu o zbombardovaní skladu označil pre BBC za „bizarnú.“ Je podľa neho veľmi málo pravdepodobné, aby sa po zbombardovaní skladu mohol do ovzdušia uvoľniť nervový plyn ako je sarín.
Organizácia Lekári bez hraníc (MSF) v stredu uviedla, že obete vykazujú príznaky zasiahnutia najmenej dvoma rôznymi chemickými látkami, z ktorých jedna mohla byť sarín a druhá chlór.
Výsledky pitiev troch obetí už potvrdili, že boli vystavené účinku chemických zbraní. Pri pitvách, ktoré vykonali v stredu večer v tureckom meste Adana, boli podľa tureckých médií prítomní aj experti Svetovej zdravotníckej organizácie.
"Výsledky pitiev potvrdzujú použitie chemických zbraní," povedal turecký minister.

Útok úplne nedáva zmysel
Nedáva však zmysel, aby sýrsky režim nariadil takýto útok v súčasnej fáze bojov. Vládne jednotky totiž v posledných mesiacoch zaznamenali niekoľko víťazných bitiek, napríklad vlani znovu dobyli druhé najväčšie sýrske mesto Aleppo, čím ukončili štyri roky trvajúcu nadvládu povstalcov nad niektorými časťami mesta.
Chemický útok v tejto fáze vojny by zničil aj to málo, čo mohlo ostať z povesti režimu. Je však ťažké hľadať logiku v správaní sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktorého izraelská tajná služba opísala ako "psychopatickú osobnosť".
Nie je však úplne vylúčené, že príkaz na použitie chemických zbraní mohol dať niektorý z miestnych veliteľov sýrskej armády. Doteraz sa ale sýrske vojsko vyznačovalo prísnou disciplínou a hierarchickou organizáciou poslušnou prezidentovi.
Ak by sa skutočne preukázalo použitie sarínu, izraelskú rozviedku by to neprekvapilo. Podľa nej totiž sýrsky režim po dohode z roku 2013 nezničil všetok arzenál chemických zbraní, z ktorého si vraj Asad ukryl asi desať percent.
Pri leteckom útoku chemickými zbraňami v povstalcami ovládanom meste Chán Šajchún zahynulo podľa najnovších správ až 86 osôb. Podľa ľudskoprávnej organizácie SOHR je medzi obeťami 30 detí a 20 žien. Ďalších približne 200 ľudí je zranených alebo nezvestných.
Viacero západných mocností zo zodpovednosti za útok obviňuje Asadov režim. Rusko, ktoré je Asadovým najsilnejším spojencom aj vláda, obvinenia z chemického útoku odmieta.
Americký prezident Donald Trump v tejto súvislosti opäť kritizoval svojho predchodcu Baracka Obamu, že voči Asadovu režimu použil len "plané hrozby", keď sa zistilo, že používa chemické zbrane.