NEW YORK. Americký prezident Donald Trump povedal, že chemické útoky na nevinných civilistov v Sýrii sú "strašnou urážkou ľudstva zo strany Asadovho režimu, ktorú nemožno tolerovať".
"USA spoločne s našimi spojencami vo svete odsudzujú tento strašný útok rovnako ako všetky ostatné strašné útoky," povedal Trump na tlačovej konferencii po stretnutí s jordánskym kráľom Abdalláhom II. Prezident USA zdôraznil, že zabití boli nevinní ľudia vrátane žien, malých detí "a dokonca krásnych malých bábätiek".
"Tieto ohavné činy Asadovho režimu nesmú byť tolerované," vyjadril sa Trump. Na otázku, ako mieni reagovať na útoky, z ktorých obvinil režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada, odpovedal: "Uvidíte."
Trump v tejto súvislosti opäť kritizoval svojho predchodcu Baracka Obamu, že voči Asadovu režimu použil len "plané hrozby", keď sa zistilo, že používa chemické zbrane.
Demokratickí senátori ho na oplátku zasa kritizovali, že sa pri odsúdení chemického útoku ani slovom nezmienil o zodpovednosti Ruska, ktoré ako Asadov spojenec obhajuje záujmy terajšej vlády.

Bez hlasovania
Veľvyslankyňa USA v OSN Nikki Haleyová predtým v súvislosti s útokom ostro kritizovala Rusko, že nedokáže krotiť svojho sýrskeho spojenca. "Koľko detí ešte bude musieť zomrieť, než sa Rusko začne zaujímať?" vyhlásila diplomatka na mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN, ktorá sa prípadom zaoberá.
Bezpečnostná rada rokovanie v stredu ukončila bez toho, aby hlasovala o predloženom návrhu rezolúcie. Na zasadnutí bola z útokov obvinená sýrska vláda a Rusko bolo kritizované za to, že nedokáže Damask udržať pod kontrolou.
Haleyová nazvala sýrskeho prezidenta Bašára Asada "mužom bez svedomia" a povedala, že Sýria, Rusko a Irán "nemajú záujem o mier".
"Ak by si bolo Rusko splnilo svoje povinnosti, sýrskemu režimu by nezostali žiadne chemické zbrane na použitie," dodala Haleyová, ktorá v apríli predsedá Bezpečnostnej rade OSN.

Spojené štáty tiež varovali, že podniknú jednostrannú akciu. "Ak Organizácia Spojených národov bude neustále zlyhávať v plnení si svojej povinnosti konať kolektívne, vezmeme iniciatívu do vlastných rúk," vyhlásila Haleyová bez uvedenia bližších detailov.
"Ak má Rusko na sýrsku vládu vplyv, ako to vyhlasuje, chceme vidieť, že ho aj využíva. Chceme vidieť, že ukončí tieto hrôzy," povedala ďalej Haleyová na adresu hlavného spojenca Damasku.
Británia, Francúzsko a Spojené štáty predložili v OSN návrh rezolúcie, v ktorej sa požaduje dôsledné vyšetrenie útoku, avšak Rusko vyhlásilo, že text rezolúcie je "kategoricky neprijateľný".
Predstaviteľ Ruska povedal, že nevidí dôvod na schvaľovanie rezolúcie, ktorá vyzýva na vyšetrovanie útokov. Zástupca ruského veľvyslanca pri OSN Vladimir Safronkov dodal, že videozáznam z údajných útokov bol "zinscenovaný" a vyzval na "dôkladné, odpolitizované vyšetrovanie založené na spoľahlivých a overiteľných faktoch".
Sarín a desiatky mŕtvych
Pri leteckom útoku na povstalcami ovládané mesto Chán Šajchún v provincii Idlib zahynulo najmenej 72 ľudí vrátane 20 detí, pričom následky otravy sa prejavili u desiatkach ďalších osôb.
Ide o najhorší útok chemickými zbraňami v Sýrii od roku 2013, keď bol použitý sarín. Obete majú príznaky zasiahnutia najmenej dvoma rôznymi chemickými látkami, informovala spravodajská stanica CNN.
Podľa Spojených štátov úmrtia zapríčinil sarín, ktorým na povstalecké pozície zaútočilo sýrske vládne letectvo.
Hovorca ruského ministerstva obrany povedal, že sýrske letectvo bombardovalo v provincii Idlib povstalecké laboratórium, kde sa vyrábali chemické zbrane. Generál Igor Konašenkov, ktorého citovala štátna agentúra TASS, vyhlásil, že "tento významný arzenál, chemické zbrane, bol dodávaný militantom v Iraku".
Sýrska opozícia na tlačovej konferencii v Istanbule označila tvrdenie Ruska za "lož" a následne vydala vyhlásenie, v ktorom vyzvala OSN, aby zakázala prelety lietadiel nad Sýriou.