BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Útok za útokom, a Brusel napriek tomu núti Maďarsko, aby prijalo ilegálnych migrantov. Čo má Maďarsko robiť?
Približne takto znie otázka novej maďarskej "národnej konzultácie", ktorou si chce vláda Viktora Orbána preveriť názory občanov.
Nielen otázky, ale aj výber odpovedí je často sugestívny a nedáva priestor na iné názory: buď súhlasíte s kontrolou a zadržaním migrantov, alebo ste za ich voľný pohyb v rámci Maďarska. Národná konzultácia je čosi ako referendum alebo prieskum, v ktorom sa Orbánova vláda pýta občanov na názor. Otázky však často bývajú manipulatívne.
Vláda od minulého týždňa rozposlala všetkým voličom letáky s názvom Zastavme Brusel, kde sa na nich obracia so šiestimi otázkami o migrácii, cenách energií, tvorbe pracovných miest, daniach aj o financovaní mimovládnych organizácií.

Manipulačné otázky
Orbán začal využívať národnú konzultáciu už v minulosti, keď sa ňou snažil ospravedlniť neakceptovanie opozičných návrhov o novej ústave. Otázky však boli sugestívne už vtedy a výrazne napomáhali provládnemu pohľadu, píše server Hungarian Spectrum.
Napríklad na otázku, či by mala nová ústava ochraňovať spoločné hodnoty ako rodina, práca, domov, poriadok a zdravie, sa dalo odpovedať len áno alebo nie.
Keď sa v roku 2015 pýtal Orbán občanov na imigráciu a terorizmus, proti dotazníkom vystúpilo množstvo maďarských sociológov. „Ide o nástroj politickej mobilizácie prezentovaný ako prieskum verejnej mienky,“ napísali sociológovia.
Manipulačným otázkam vtedy vyčítali, že vždy spomínajú len jednu stranu argumentov a že v odpovediach neexistuje neutrálna možnosť ako nechcem odpovedať či neviem zaujať stanovisko. Otázky často obsahovali aj pejoratíva.

“Čoraz viac organizácií podporovaných zahraničím operuje v Maďarsku s cieľom neprehľadne zasahovať do vnútorných záležitostí našej krajiny. Tieto organizácie by mohli ohroziť našu nezávislosť. Čo by podľa vás malo Maďarsko robiť?
Vyžadovať, aby sa zaregistrovali, odhalili ciele svojich aktivít a zdroje ich financovania.
Umožniť im pokračovať v ich rizikových aktivitách bez dohľadu.
„
Proeurópski Maďari, skeptická vláda
Maďarská vláda na novú konzultáciu, ktorá môže podporiť ich názory, minie najmenej 1,2 miliardy forintov (3,8 milióna eur), píše server Magyar Nemzet. Medzinárodné organizácie pôsobiace v Maďarsku považujú dotazník za ďalší nástroj na umlčanie kritiky.
V jednej z otázok považuje vláda tieto organizácie za „ohrozujúce nezávislosť“. Občania sa môžu rozhodnúť, či budú vyžadovať ich registráciu a podrobnú kontrolu financovania, alebo súhlasia s „pokračovaním ich rizikových aktivít“.
Iniciatívu Zastavme Brusel spustila vláda len pár dní po tom, čo Viktor Orbán podporil spoločne s ostatnými európskymi lídrami Rímsku deklaráciu o ďalšom smerovaní EÚ. Vláda sa v posledných mesiacoch euroskeptickú rétoriku zakrývať nesnaží.
„Brusel chce vziať v niektorých oblastiach moc členským štátom a v tom ho musíme zastaviť,“ povedal tajomník úradu premiéra Csaba Dömötör. Prieskum denníku Nézőpont Intézet pritom ukazuje, že väčšina Maďarov je stále proeurópskych a členstvo v Únii schvaľuje 73 percent z nich.