WASHINGTON, BRATISLAVA. Tie zábery už svet nemal nikdy vidieť. Aspoň ak by sa splnili sľuby sýrskeho prezidenta Bašára Asada o tom, že sa nadobro zbaví zásob chemických zbraní. Pred troma rokmi poslalo do Sýrie medzinárodné spoločenstvo inšpektorov Organizácie za zákaz chemických zbraní (OPCW). OPCW za svoju aktivitu neskôr získalo Nobelovu cenu za mier a všetko nasvedčovalo tomu, že hrôzy chemických útokov sa už nezopakujú.
V utorok však v Sýrii napriek tomu opäť vraždili chemické zbrane, ktoré viac ako vojakov zabíjajú nevinných civilistov a obetiam spôsobujú obrovské utrpenie.

Keď na severosýrske mestečko Chán Šajkún začiatkom týždňa zaútočili stále neznámi ozbrojenci, svetové médiá opäť zverejňovali fotografie zomierajúcich civilistov, ktorí sa zjavne stali obeťou chemického útoku. Ich počet zatiaľ nie je známy, médiá ho však odhadujú približne na sto ľudí, pričom medzi nimi má byť podľa Guardianu najmenej 11 detí.
Situáciu využil aj nový americký prezident Donald Trump, ktorý v kampani hovoril o „rozdrvení Islamského štátu“, sýrskeho prezidenta Bašára Asada však označil za človeka, ktorý môže islamistov „zničiť“.

Trump: Môže za to Obama
Po správach o chemickom útoku však skôr ako na Asada útočil na svojho predchodcu v Bielom dome.
“Tieto hyenistické kroky režimu Bašára Asada sú dôsledkom slabosti a nerozhodnosti minulej administratívy.
„
Aj napriek tomu, že väčšina expertov sa prikláňa k tomu, že útok v Chán Šajkúne má na svedomí armáda lojálna k Asadovi.
„Tieto hyenistické kroky režimu Bašára Asada sú dôsledkom slabosti a nerozhodnosti minulej administratívy,“ odkázal Trump prostredníctvom svojho hovorcu Seana Spicera.
Páchateľ útoku je stále neznámy, rovnako ako jeho okolnosti a presný počet obetí. Rovnako však nie je známe ani to, čo teraz Trump mieni robiť – či už by bol páchateľom Asadov režim, Islamský štát, alebo ozbrojená opozícia. Pred voľbami pritom sľuboval, že vojnu v Sýrii ukončí.