ŠTRASBURG. Európsky parlament v stredu na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu označil zachovanie rovnakých práv všetkých občanov Únie vrátane Britov za svoje priority pre nadchádzajúce výstupové rokovania medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom.
Europarlament sa síce do brexitového vyjednávania nezapojí, konečné dohody ale bude schvaľovať. Dopoludňajšia debata, ktorá predchádzala hlasovaniu, bola búrlivá.
Poslanci v spoločnom vyhlásení trvajú na tom, že budúcnosť britského zapojenia do trhu Únie je neoddeliteľne zviazaná so štyrmi slobodami, teda voľným pohybom osôb, tovaru, služieb a kapitálu.
Taktiež pripomenuli, že Británia bude musieť do rozpočtu Únie odviesť všetky peniaze, ktoré v minulosti prisľúbila.

Dohoda o vystúpení
Pokiaľ ide o časový sled rokovaní, je Európsky parlament v prípade významného pokroku v otázke budúcej dohody o vystúpení ochotný začať vyjednávať aj o prípadných prechodných opatreniach, avšak budúce vzájomné vzťahy môžu byť dohodnuté až po odchode Británie z Únie. Od všetkých rozhovorov europarlament očakáva transparentnosť.
Počas debaty mnohí poslanci neskrývali ľútosť nad odchodom Britov, zároveň ale upozorňovali, že budúce postavenie Londýna voči EÚ nemôže byť rovnocenné s riadnym členstvom v európskom bloku.
Množstvo poslancov vrátane šéfa liberálnej frakcie Guya Verhofstadta či Helgy Stevens z frakcie konzervatívcov si želá, aby sa brexit stal impulzom pre obrodu európskeho procesu. Stevens zdôraznila, že si ďalší rozpad EÚ nepraje, chce ale celý blok decentralizovať.
Debaty v parlamente sa zúčastnili aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a brexitový vyjednávač Únie Michel Barnier, ktorí hovorili o tom, že je potrebné výstupovú dohodu uzavrieť, pretože jej neexistencia by žiadnej strane neprospela.
Poslancom tiež oznámili, že napriek svojej neúčasti na samotnom vyjednávaní o brexite sa môžu zapojiť do konzultácií Únie, aby názor európskeho zákonodarného zboru bolo počuť.
Rozprava v parlamentnom pléne sa viedla aj o tom, čo za brexitom stálo. Verhofstadt budúcu odluku označil za výsledok žabomyšej vojny v britskej Konzervatívnej strane.

Mafiánske praktiky
Postoj europarlamentu aj Európskej únie k odchádzajúcej Británii označil zakladateľ protieurópskej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) a šéf europarlamentnej frakcie Európa slobody a priamej demokracie Nigel Farage za mafiánsky.
Za toto prirovnanie ho predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani napomenul. Farage tiež povedal, že Brusel sa pokúša svojimi požiadavkami Londýn vydierať.