PETROHRAD. Ruskí vyšetrovatelia vypátrali miesto, kde býval predpokladaný vykonávateľ pondelkového útoku v petrohradskom metre, a urobili tam prehliadku.
Podľa agentúry TASS o tom v stredu informoval predseda Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie (SKRF) Alexandr Bastrykin.
Agentúra Interfax s odvolaním sa na nemenované zdroje uviedla, že počas prehliadky bytu sa nenašli nijaké podozrivé predmety ani výbušniny.
Vyšetrovatelia sa na základe toho domnievajú, že páchateľ útoku mal zrejme komplicov, ktorí mu dodali po domácky vyrobené výbušné zariadenie.
Preverujú napojenie na islamistov
Bastrykin súčasne nariadil preveriť možné spojenie predpokladaného páchateľa útoku 22-ročného Akbaržona Džalilova s džihádistickou organizáciou Islamský štát (IS), ktorá je v Rusku zakázaná.
Vyšetrovatelia preverujú sociálne siete a okruh ľudí, s ktorými sa Džalilov stýkal, a snažia sa zistiť, "kde ho extrémistické alebo teroristické organizácie naverbovali".
Podľa ruských médií vyšetrovatelia predpokladajú že Džalilova sa podarilo islamistom naverbovať počas návštevy v kirgizskom meste Oš.
Agentúra TASS s odvolaním sa ruské silové štruktúry uviedla, že Džalilov mohol mať napojenie na ozbrojencov v Sýrii.
Zisťuje sa tiež, či 22-ročný Džalilov niekedy vycestoval do Sýrie, aby sa tam zapojil do bojov občianskej vojny.
Zdroje súčasne pripúšťajú, že "riadiť ho mohli aj cez internet, kde mohol získať aj návod na zostrojenie bomby" v domácich podmienkach.
Vyšetrovatelia skúmajú aj záznam bezpečnostných kamier spred domu, v ktorom Džalilov býval. Záznam ho zachytáva pri odchode z domu s ruksakom a ďalšou batožinou.

Rodičia majú identifikovať telo
Rodičia predpokladaného páchateľa útoku v petrohradskom metre v stredu pricestovali z Kirgizska do Petrohradu, informovala televízia Rossija-24.
Podľa spravodajcu televízie matka predpokladaného samovražedného atentátnika, 22-ročného Akbaržona Džalilova, pred novinármi uviedla, že neverí, že tento útok, ktorý si vyžiadal 14 obetí na životoch a desiatky zranených, spáchal jej syn.
Agentúra Interfax napísala, že Džalilovovi rodičia by mali identifikovať telo predpokladaného atentátnika a podrobia sa výsluchu. V utorok ich vypočúvala aj polícia v kirgizskom meste Oš.

Tajné služby ho nesledovali
Agentúra TASS v stredu s odvolaním sa na kirgizský Štátny výbor pre národnú bezpečnosť informovala, že etnický Uzbek Džalilov sa z Kirgizska do Ruska odsťahoval v 16 rokoch.
Zdroje v ruských bezpečnostných zložkách pre TASS uviedli, že Džalilov nebol objektom ich záujmu. Jeho meno nie je v žiadnych databázach s menami osôb podozrivých z extrémizmu. V Rusku nebol vyšetrovaný ani stíhaný.
Strýko podozrivého v stredu pre kirgizský spravodajský portál 24.kg vyhlásil, že jeho synovec nebol extrémistom, aj keď do mešity chodieval pravidelne.
Kirgizské médiá napísali, že takmer hneď po teroristickom útoku v Petrohrade rodina Džalilovovcov, žijúca v meste Oš, "niekam zmizla", a to vrátane mladšieho brata podozrivého.
Museli uzatvoriť stanice metra
Petrohradskú stanicu metra Senné námestie a prechody na ďalšie dve stanice, Sadovaja a Spasskaja, v stredu zatvorili.
Dôvodom bolo "anonymné oznámenie", informovala agentúra TASS.
Práve medzi stanicami Senné námestie a Technologický inštitút došlo v pondelok k bombovému útoku v súprave metra. Vyžiadal si 14 mŕtvych, hospitalizovaných je 49 ľudí.
V utorok úrady zatvorili desať staníc metra. Všetky stanice sa nachádzali na modrej linke metra medzi zastávkami Moskovská a Petrohradská.
Polícia ešte predtým zatvorila stanicu metra Senné námestie a kontrolovala jej priestory - dostala totiž informáciu, že na stanici je nastražená nálož.
Kritizujú bezpečnostné opatrenia
Ruské médiá sa pozastavujú nad tým, ako sa samovražednému útočníkovi podarilo ľahko prekĺznuť drahým bezpečnostným systémom v metre.
„Zatiaľ čo vyšetrovatelia zisťujú motívy, ktorými sa riadil terorista a hľadajú možných spolupáchateľov zločinu, poslanci petrohradského snemu požadujú od vedenia mesta, aby objasnilo použitie peňazí na istenie bezpečnosti v metre,“ napísal denník Kommersant.
„Systém protiteroristickej obrany petrohradského metra za stovky miliónov rubľov“ podľa denníka zlyhal v prípade osamelého útočníka, ktorého vyrobenie dvoch improvizovaných bômb mohlo stáť iba pár tisíc rubľov.
Nie je možné vylúčiť, že vinu nesie nedbanlivosť pri bezpečnostných rámoch pri vchode do metra.
„Správne fungujúci detektor kovov nemohol nezaznamenať prenášanie dvoch hasiacich prístrojov, ktoré boli naplnené kovovými úlomkami a trhavinou. Pri následnej kontrole by nebol potrebný ani odborník, aby odhalil, že ide o bomby,“ poznamenal denník.
Poslanci žiadajú vysvetlenie
O ochranu metra sa zaujímajú opoziční poslanci z petrohradského snemu, ktorí požiadali gubernátora Georgija Poltavčenka, aby objasnil efektívnosť vynaložených prostriedkov, ako i chystané opatrenia.
Podľa riaditeľa petrohradského metra Vladimira Garjugina sa v minulom roku za pomoci detektorov odhaliť skoro 10-tisíc predmetov, ktoré je zakázané prepravovať.
Ale v metre, ktoré denne preváža skoro dva milióny cestujúcich, nie je možné zaistiť tak dôkladné kontroly, aké bývajú na letiskách. Podľa gubernátora sa denne kontroluje okolo 30-tisíc cestujúcich.
Na zlé fungovanie ochranky petrohradského metra tlač, najmä opozičný denník Novaja gazeta, upozorňoval v predstihu, a to vrátane skutočnosti, že bezpečnostná firma pri rámoch zamestnáva často nezaškolených penzistov.
Na pamiatku obetí zhasla Eiffelovka
Na pamiatku obetí teroristického útoku v petrohradskom metre v noci na stredu - presne o polnoci SELČ - vypli osvetlenie Eiffelovej veže v Paríži.
Túto udalosť vo svojom mikroblogu na sociálnej sieti Twitter avizovala parížska primátorka Anne Hidalgová.
Osvetlenie v stredu o polnoci miestneho času na znak smútku za obeťami z Petrohradu vypli aj na televíznej veži Ostankino v Moskve, informovala agentúra TASS.
Pondelkový útok v petrohradskom metre si vyžiadal 14 mŕtvych a desiatky zranených. Z jeho spáchania je podozrivý 22-ročný etnický Uzbek Akbaržon Džalilov.
Po útoku úrad petrohradského gubernátora vyhlásil v meste od utorka smútok.
Kancelária ruského prezidenta v stredu podľa rozhlasovej stanice Echo Moskvy odporučila vedeniu jednotlivých regiónov Ruskej federácie, aby zorganizovali mítingy na protest proti terorizmu. Oficiálnym "dňom smútku" bude 8. apríl.
Loading
...