MOSKVA, DAMASK, WASHINGTON. Mesto ovládané povstalcami v severosýrskej provincii Idlib bolo vystavené vplyvu jedovatých látok z povstaleckého muničného skladu, zasiahnutého sýrskym náletom.
Oznámilo to v stredu ruské ministerstvo obrany.
Nálet na sklady zbraní
Hovorca ministerstva generálmajor Igor Konašenkov uviedol nadránom vo vyhlásení, že ruská armáda zaznamenala v utorok nálet sýrskych síl na sklady zbraní a továreň na výrobu munície.
Tie sa nachádzajú na východnom okraji mesta Chán Šajchún pri Idlibe, metropole rovnomennej severosýrskej provincie.
Konašenkov povedal, že chemické zbrane vyrobené v továrni boli použité v Iraku.
Dodal, že rovnaký druh smrtiacich chemických zbraní použili v minulosti povstalci v sýrskom meste Aleppo, kde vyvolali u ľudí prejavy podobné tým, ktoré zachytávajú zábery z mesta Chán Šajchún, teda dusenie, potácanie, zvracanie či penu okolo úst.
Konašenkov tiež oznámil, že Rusko poskytlo príslušné vzorky pôdy z Aleppa medzinárodnej Organizácii pre zákaz chemických zbraní (OPCW).
Vyhlásenie Ruska nasledovalo po pobúrení medzinárodného spoločenstva nad útokom chemickými zbraňami v Chán Šajchún.
O život prišlo množstvo ľudí
Organizácia Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii uviedla, že zahynulo najmenej 58 ľudí vrátane 11 detí.
Podľa sýrskeho zväzu lekárskych humanitárnych organizácií UOSSM prišlo o život 100 ľudí a ďalších 400 utrpelo zranenia, informovala tlačová agentúra Reuters.
Rusko aj Sýria popreli podniknutie tohto chemického útoku.
Videá z miesta tragédie zachytávali dobrovoľných zdravotníkov, ako vodou z požiarnych hadíc zmývajú chemikálie z tiel obetí.
Otriasajúce zábery detí bez života, navŕšených na seba, odzrkadľovali rozsah útoku, ktorý pripomínal chemický útok z roku 2013, keď zahynuli stovky ľudí.
Bol najhorším počas ničivej šesťročnej občianskej vojny v krajine.

Útok odsúdili
Utorkový útok vyvolal okamžité odsúdenie svetových lídrov vrátane amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten ho označil za "odporný" čin, ktorý "civilizovaný svet nemôže ignorovať". A obvinil z neho režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
Trump vo vyhlásení takisto obvinil bývalého šéfa Bieleho domu Baracka Obamu zo "slabosti a nerozhodnosti", pretože po útoku z roku 2013 nereagoval útočne.
"Tieto odporné činy režimu Bašára Asada sú dôsledkom slabosti a nerozhodnosti minulej administratívy," uviedol Trump.
"Prezident Obama v roku 2012 povedal, že použitie chemických zbraní už bude pokladať za prekročenie červenej čiary, ale potom nič neurobil. Spojené štáty stoja pri našich spojencoch z celého sveta a spolu s nimi odsudzujú tento neprijateľný útok," dodal Trump.
Predložili rezolúciu Bezpečnostnej rade
Spojené štáty, Francúzsko a Británia predložili Bezpečnostnej rade OSN návrh rezolúcie odsudzujúcej údajný chemický útok na povstalecké pozície v severosýrskej provincii Idlib.
SOHR uvádza, že útok pravdepodobne uskutočnili ruské alebo sýrske vojenské lietadlá.
Predložený návrh rezolúcie požaduje dôkladné medzinárodné vyšetrenie okolností útoku. Nalieha pritom na sýrsku armádu, aby zverejnila všetky súvisiace informácie a spolupracovala pri objasňovaní celej udalosti.
Dokument nespomína možnosť uvalenia sankcií na vládu prezidenta Bašára Asada, ale ju len nepriamo naznačuje.
O dokumente by mohli členovia Bezpečnostnej rady OSN hlasovať už v stredu popoludní na pravidelnom zasadnutí.
Zatiaľ nie je jasné, ako sa k návrhu postavia Rusko a Čína, ktoré sa zablokovali doterajšie pokusy o odsúdenie Asadovho režimu na pôde BR OSN.
Útok v Chán Šajchúne v stredu odsúdil aj generálny tajomník OSN António Guterres. Vyjadril presvedčenie, že naň Bezpečnostná rada OSN adekvátne zareaguje.