BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Prominentná zahraničná Stredoeurópska univerzita (CEU) sídliaca v Budapešti má ohrozenú existenciu. Maďarský parlament v utorok schválil dodatok zákona, ktorý vytvára nové pravidlá pre zahraničné univerzity v Maďarsku.
Kým vláda premiéra Viktora Orbána tvrdí, že ide len o miernu úpravu, zákon môže priamo viesť k zrušeniu CEU, ktorú v roku 1991 zakladal filantrop George Soros.

Halucinácie o obmedzovaní slobody
Minister ľudských zdrojov Maďarska Zoltán Balogh podľa agentúry MTI povedal, že je v záujme krajiny, aby mali autonómne a medzinárodne uznávané vzdelávacie inštitúcie. "Je však proti záujmom Maďarska hostiť experimenty, ktorých cieľom je oslabovanie zvolenej vlády a vedenia štátu," povedal Balogh. Priamo pritom narážal na organizácie, ktoré financuje Soros.
Podľa nového zákona musí mať všetkých 28 zahraničných univerzít v Maďarsku podpísanú vzájomnú bilaterálnu dohodu a musia mať aj kampus v domovskej krajine. Americká CEU však druhú podmienku nespĺňa.
Balogh tvrdí, že sa budú snažiť o novú dohodu so Spojenými štátmi, no súčasne dodal, že vyjadrenia o ohrození slobody vzdelávania sú "halucináciou", píše web Daily News Hungary.

Loading
...
Túžba umlčať kritiku
Študenti aj mimovládne organizácie sa teraz obracajú na maďarského prezidenta, aby sporný zákon nepodpísal.
"Tento zákon ohrozuje akademickú slobodu a budúcnosť CEU, ktorá vzdelávala generáciu lídrov v strednej a východnej Európe," hovorí Lýdia Gallová, výskumníčka Human Rights Watch pre Balkán a východnú Európu.

"Prezident by nemal podpisovať zákon, ktorý je motivovaný túžbou umlčať kritické hlasy v Maďarsku," hovorí Gallová vo vyhlásení.
Prorektorka pre sociálne a humanitné vedy Éva Fodor ešte minulý týždeň pre SME povedala, že sa nechcú vzdať. „Nezatvoríme a ani sa z mesta neodsťahujeme."
Rektor Stredoeurópskej univerzity Michael Ignatieff vo Washingtone vyjadril sklamanie, že maďarský parlament schválil novelu, ktorá podľa neho dostáva túto školu do zložitej situácie. Podľa spravodajského servera index.hu rektor avizoval, že sa obráti na maďarského prezidenta Jánosa Ádera so žiadosťou, aby zákon nepodpísal.
Ignatieff konštatoval, že ustanovenia novely nie je možné dodržať, pretože sú v rozpore s ústavou Spojených štátov. Rektor pripomenul, že Áder by mal prijatú legislatívu predložiť ústavnému súdu, pretože maďarská ústava zaručuje slobodu výskumu a vedeckých inštitúcií.
Odvolali veľvyslankyňu, nehájila razantne záujmy
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán vyjadril v Budapešti spokojnosť so schválením novely vysokoškolského zákona, ktorý je v tejto forme podľa jeho odporcov jednoznačne namierený proti Stredoeurópskej univerzite (CEU) založenej v roku 1991 americkým finančníkom Georgeom Sorosom.
Komerčná spravodajská televízia HírTV v tejto súvislosti pripomenula Orbánovi, že aj on študoval v zahraničí vďaka Sorosovmu štipendiu. "V čase komunizmu som bol škôlkarom, napriek tomu neslúžim komunistom," reagoval ministerský predseda.
K výsledku hlasovania premiér podotkol, že pomer zákonodarcov podporujúcich novelu mohol byť vyšší. Za návrh hlasovalo 123 poslancov, proti bolo 38. Poslanci ultrapravicového Jobbiku a Demokratickej koalície (DK) sa hlasovania nezúčastnili.
Maďarské ministerstvo zahraničných vecí potvrdilo, že odvolalo veľvyslankyňu vo Washingtone Réku Szemerkényiovú. Podľa komerčnej televízie ATV dôvodom tohto kroku je skutočnosť, že veľvyslankyňa neobhajovala v USA dostatočne razantne postoj maďarskej vlády v otázke CEU.
Szemerkényiová viedla maďarskú diplomatickú misiu v Spojených štátoch od roku 2015.
"Všetky vysokoškolské inštitúcie fungujúce v Maďarsku musia dodržiavať príslušné pravidlá. Dnes schválená novela zákona slúži výhradne tomuto cieľu. Akékoľvek iné tvrdenia sú falošné," vyhlásil maďarský rezort diplomacie, ktorý v tejto záležitosti na stredu predvolal chargé d'affaires Spojených štátov a Nemecka.