BRUSEL, LUXEMBURG. Ministri zahraničných vecí EÚ, ktorí v pondelok rokujú v Luxemburgu, naznačili, že sýrsky prezident Bašár Asad nebude môcť zostať pri moci, až sa zavŕši proces politickej transformácie v tejto krajine.
Pre USA už nie je prioritou
Nová americká administratíva minulý týždeň upozornila, že odstúpenie sýrskeho prezidenta už nie je prioritou pre ukončenie konfliktu, ktorého následkami Sýria trpí už vyše šesť rokov.
Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová dokonca naznačila, že USA chcú radšej spolupracovať s Tureckom a Ruskom pri hľadaní politického riešenia konfliktu v Sýrii, ako sa zameriavať na Asada.
Šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová na úvod zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci v Luxemburgu uviedla, že sa zdá "úplne nereálne" veriť tomu, že Sýria bude rovnaká, ako bola v minulosti. "Je však na Sýrčanoch, ako rozhodnú. To je jasné," skonštatovala.

Únia budúcnosť pre Asada nevidí
"My trváme na svojom postoji. Nemyslím si, že je tu nejaká budúcnosť pre Asada, ale prináleží sýrskemu ľudu, aby o tom rozhodol," uviedol šéf holandskej diplomacie Bert Koenders.
Nemenované diplomatické zdroje EÚ podľa tlačovej agentúry Belga prezradili, že v návrhu záverov pondelňajšieho zasadnutia Rady ministrov sa podobne ako v októbri 2016 uvádza, že v Sýrii "nemôže existovať trvalý mier za účasti súčasnej moci".
Minister zahraničných vecí Francúzska Jean-Marc Ayrault v Luxemburgu zdôraznil, že Sýria potrebuje "politický prechod" hodný tohto označenia.
Francúzsko si podľa neho nedokáže predstaviť, že na konci tohto procesu, keď bude reč o vybudovaní budúcnosti pre Sýriu, by mohol zostať na čele krajiny Asad, ktorý je zodpovedný za súčasnú situáciu - viac ako 300-tisíc mŕtvych, tisícky väzňov, mučenie a deštrukciu.
Realistickejší prístup
Podľa šéfa nemeckej diplomacie Sigmara Gabriela majú USA teraz "oveľa realistickejší" prístup k Sýrii ako v minulosti. Tvrdí, že o budúcom osude Asada majú rozhodnúť Sýrčania.
"Vždy sme hovorili, že Sýrčania musia rozhodnúť o tom, kto bude ich prezidentom, akú budú mať vládu. Nemá zmysel určovať Asadov osud od začiatku, lebo by to viedlo do slepej uličky," povedal Gabriel. Zároveň však sýrskeho vodcu upozornil, že pre EÚ je neprijateľné, aby diktátor, ktorý spáchal strašné zločiny, zostal vo svojej funkcii bez trestu, v mene spoločného boja proti džihádistom z Islamského štátu.
"To nemôže to byť pozícia Európy," spresnil Gabriel.
Slovensko v zastupoval Miroslav Lajčák
"Konflikt v Sýrii už trvá viac ako šesť rokov a je zlyhaním nás všetkých, medzinárodnej komunity, že sme neboli schopní zabrániť obrovskému utrpeniu bežných ľudí, rozsiahlemu ničeniu a terorizmu. Táto kríza a pokračujúce boje majú negatívny dopad na susedné krajiny a regionálnu stabilitu. Našou prioritou je urobiť všetko pre urýchlené ukončenie násilností. Sýrsky konflikt má len politické riešenie, ktoré musí byť podporené dohodnuté a akceptované samotnými Sýrčanmi. Hoci podporujeme politické požiadavky sýrskej opozície, je potrebné ju neustále nabádať, aby sa zjednotila a dištancovala od radikálnych a teroristických elementov. Pretrvávajúce konflikty medzi jednotlivými frakciami i rozdielne postoje k vyriešeniu krízy naznačujú, že opozícia zatiaľ nemá potenciál na stabilizáciu či vedenie krajiny," povedal po skončení rokovania v Luxemburgu šéf slovenskej diplomacie.