BELEHRAD. Srbský premiér Aleksandar Vučič sa stal víťazom nedeľňajších prezidentských volieb, pričom prisľúbil pokračovanie v smerovaní krajiny k členstvu v Európskej únii, ale aj dobré vzťahy s Ruskom a Čínou.
"Voliči ukázali, akou cestou sa má Srbsko uberať. Srbsko zostane na európskej a reformačnej ceste, ale zároveň si uchová priateľské vzťahy s Ruskom i Čínou," vyhlásil Vučič v centrále svojej Srbskej pokrokovej strany (SPS). Volebná účasť podľa informácií SPS dosiahla 55,5 percenta.

Vďaka Merkelovej a Putinovi
Vučič oznámil, že vo funkcii premiéra zotrvá ďalšie dva mesiace, následne preberie prezidentský úrad. Vučič vyjadril "osobitnú vďaku" nemeckej kancelárke Angele Merkelovej a ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, s ktorými sa v priebehu uplynulého mesiaca stretol.
Moskva prisľúbila Belehradu dodanie bojových stíhačiek, tankov a obrnených vozidiel.
Vučič, bývalý ultranacionalista a favorizovaný kandidát, podľa odhadov viacerých nezávislých agentúr získal viac než 55 percent odovzdaných hlasov, čím predišiel druhému kolu volieb, ktoré by sa konalo 16. apríla.
Na druhom mieste skončil s výrazným odstupom liberál Saša Jankovič, ktorého na základe predbežných výsledkov podporilo 15 percent voličov. Tretie miesto obsadil so ziskom deviatich percent študent a politický aktivista Luka Maksimovič, ktorý sa kampane zúčastnil ako satirický kandidát.
Súčasný prezident nekandidoval
Oficiálne výsledky sa očakávajú v priebehu pondelka. Súčasný srbský prezident Tomislav Nikolič sa mohol uchádzať o svoje druhé funkčné obdobie, rozhodol sa však v týchto voľbách už nekandidovať.
Vučič je srbským premiérom od roku 2014.
Všeobecne sa očakáva, že svoje víťazstvo v prezidentských voľbách využije na obsadenie premiérskeho postu málo vplyvným nasledovníkom a vlastný prezidentský úrad transformuje na mocensky silnú pozíciu, v ktorej ho dlho nebude nikto ohrozovať.
Žiadne narušenia
Štátna volebná komisia konštatovala, že nezaznamenala žiadne vážne narušenia, iba menšie problémy, ktoré na mieste vyriešili pracovníci volebných stredísk.
Nezávislí volební pozorovatelia informovali o údajných pokusoch podplatiť voličov a o ľuďoch, ktorí sa pokúšali hlasovať bez riadnych dokladov totožnosti, ale označili to za izolované incidenty, ktoré celkový výsledok neovplyvnia.
Šesť hodín pred zatvorením volebných stredísk dosiahla účasť voličov asi 30 percent, čo je približne rovnako ako v tom istom čase v parlamentných voľbách v roku 2014.