ŽENEVA. Vo švajčiarskej Ženeve sa skončilo ďalšie, v poradí už piate kolo rozhovorov mierových rokovaní o Sýrii.
Podľa osobitného vyslanca generálneho tajomníka OSN pre Sýriu Staffana de Misturu sa opäť podarilo dosiahnuť určitý pokrok, avšak mierová dohoda je stále v nedohľadne.
Veľký kus práce
Najnovšie kolo rozhovorov medzi zástupcami sýrskej vlády a opozície trvalo osem dní. Obe strany sú podľa de Misturu odhodlané opäť zasadnúť k rokovaciemu stolu.
Termín nového kola vyslanec zatiaľ nezverejnil, keďže ho ešte musí prekonzultovať s Bezpečnostnou radou a generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom.
Podľa de Misturu všetky vyjednávacie tímy v Ženeve vykonali veľký kus práce a k riešeniu zložitých otázok pristupovali profesionálne.

USA už netlačia na odchod Asada
Sýrska opozícia v piatok oznámila, že neprijme nijakú z možných úloh, ktoré by v krajine mohol v budúcnosti zohrávať prezident Bašár Asad.
Reagovala tak na vyjadrenie americkej veľvyslankyne pri OSN Nikki Haleyová, ktorá uviedla, že USA už pri snahách o vyriešenie sýrskeho konfliktu nebudú prioritne trvať na Asadovom odchode.
"Asad je ako prezident úplne a absolútne neprijateľný," uviedol Jahjá Arídí, predstaviteľ hlavnej sýrskej opozičnej organizácie - Najvyššieho rokovacieho výboru. "Nijaká slobodná krajina nemôže mať lídra, ktorý spáchal vojnové zločiny," dodal.
Haleyová zároveň dodala, že Washington sa teraz plánuje pri politickom riešení sýrskeho konfliktu sústrediť na spoluprácu s Tureckom a Ruskom.
Občianska vojna v Sýrii si za sedem rokov svojho trvania vyžiadala už okolo 400-tisíc životov. Za hranice utieklo už viac ako päť miliónov Sýrčanov a ďalších 6,3 milióna ľudí je vnútorne vysídlených v samotnej Sýrii.