BRUSEL. Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson vyzval v piatok členské štáty NATO, aby zvýšili výdavky na obranu, alebo do dvoch mesiacov predložili plány, ako dosiahnu plnenie rozpočtových smerníc Aliancie.

Očakáva nápravu
Tillerson na svojom prvom stretnutí s ministrami zahraničných vecí členských štátov Severoatlantickej aliancie povedal, že v porovnaní s výdavkami zvyšných 27 partnerských krajín NATO sú náklady USA na obranu neúmerne vysoké.
Dodal, že do stretnutia amerického prezidenta Donalda Trumpa s ostatnými lídrami Aliancie, ktoré je naplánované na 25. mája, očakáva nápravu.
"Naším cieľom by malo byť, aby sme sa na májovom stretnutí lídrov (NATO) dohodli, že do konca roka si buď všetci naši spojenci splnia záväzky, alebo vypracujú plány, v ktorých bude jasne uvedené... ako budú postupovať, aby si svoj záväzok splnili," uviedol Tillerson.

Sankcie zostanú v platnosti
Tillerson však nepovedal, čo sa stane, ak si európski spojenci a Kanada svoj záväzok voči NATO nesplnia.
Iba päť krajín 28-člennej aliancie splnilo v roku 2016 cieľ vynaložiť dve percentá hrubého domáceho produktu na obranu, a to USA, Británia, Estónsko, Grécko a Poľsko.
Lídri členských štátov NATO sa pritom už v roku 2014 dohodli na postupnom zvyšovaní vojenských výdavkov.
Šéf americkej diplomacie v Bruseli uviedol, že sankcie uvalené na Rusko za anexiu Krymu "musia zostať v platnosti dovtedy, kým Rusko nevráti kontrolu nad polostrovom Ukrajine".
Minister podľa agentúry AP taktiež vyzval Moskvu, aby využila svoj vplyv na separatistov na východe Ukrajiny s cieľom pomôcť zastaviť násilie a útoky na pozorovateľov.
Loading
...
Tillerson zanechal dobrý dojem
Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák po skončení rokovaní v Bruseli uviedol, že Tillerson rozptýlil obavy z oslabenia americkej podpory pre Severoatlantickú alianciu.
Lajčák pripomenul, že diplomati aliancie sa už stretli s novým americkým ministrom obrany Jamesom Mattisom, viceprezidentom Mikeom Penceom, ale práve Tillerson je ich hlavný partner a chceli aj od neho počuť názory na dôležitú agendu NATO.
Podľa Lajčáka Tillerson zanechal "dobrý dojem" a hlavne rozptýlil obavy z možného oslabenia americkej podpory transatlantickej spolupráce.
"Prihlásil sa k hodnotám transatlantického partnerstva a cieľom aliancie a jednoznačne zdôraznil, že útok na jedného člena aliancie je útok na celú alianciu. To bol signál, ktorý bol dobre prijatý všetkými spojencami," opísal atmosféru rokovaní Lajčák.
Európski spojenci NATO sa netajili zámerom stretnúť sa s Tillersonom ešte pred jeho aprílovou návštevou v Moskve.
Podľa Lajčáka Tillerson naznačil, že v USA stále prebieha strategické prehodnotenie vzťahov s Ruskom. Poukázal tiež na to, že momentálne vo vzťahoch medzi alianciou a Ruskom nie je dôvera, keďže ju spojenci stratili v dôsledku konania Ruska na Ukrajine. Tillerson chce okrem iného v Moskve sondovať, či má Rusko záujem na obnovení tejto dôvery.
Loading
...
Príprava na májový summit
Zasadnutie ministrov zahraničných vecí NATO v Bruseli treba podľa Lajčáka vnímať aj ako prípravu na májový summit Severoatlantickej aliancie, ktorý sa uskutoční v novom bruselskom sídle tohto obranného zoskupenia.
Lajčák upozornil, že Tillerson tlmočil odhodlanie prezidenta Donalda Trumpa podporiť alianciu v rámci boja proti terorizmu.
"Nehovoríme tu o nasadení bojových jednotiek, ale o výcviku, tréningu ozbrojených a špecializovaných síl v tých krajinách, ktoré sú zasahované terorizmom, o opravách a poskytovaní techniky," vysvetlil Lajčák. Aliancia chce byť v tomto boji viditeľnejšia, ale nikto nenavrhuje vysielanie aliančných vojenských síl do terénu.
"Spojené štáty očakávajú hodnoverný plán ako a dokedy sa k tomu jednotlivé členské krajiny dopracujú," upozornil Lajčák.
USA podľa neho zdôrazňujú svoju oddanosť aliancii, ale zároveň naznačujú, že nikto nemôže očakávať, že Spojené štáty ponesú celú ťarchu nákladov s tým spojených.

NATO našlo správny prístup
Čo sa týka vzťahov NATO s Ruskom aliancia si podľa Lajčáka našla "správny prístup" k Moskve. Ide o Radu NATO-Rusko, čo je napríklad formát rokovaní, aký chýba Európskej únii. Pripomenul, že je to platforma pre komunikáciu založená na troch princípoch, ktorými sú obrana, odstrašenie a dialóg. Naposledy sa členovia tejto rady stretli vo štvrtok.
Lajčák pripomenul, že aj na základe týchto rokovaní sa potvrdilo, že aliancia a EÚ politicky opustili Balkán, čo vidieť na oslabení integračných ambícií krajín tohto regiónu.
Samostatne, mimo formátu ministerských rokovaní, v piatok v Bruseli zasadala aj Komisia NATO-Ukrajina. Spojenci podľa Lajčáka vyjadrili politickú podporu Ukrajine, ako však upozornil, aliancia očakáva konkrétne výsledky v boji o nastolenie právneho štátu a v boji proti korupcii.
Ak napriek tomu, že predstavitelia NATO oceňujú, že ukrajinská vláda robí veľa, stále treba viac, lebo "boj o Ukrajinu sa vedie v Kyjeve a nie niekde inde".