PARÍŽ, BRATISLAVA. Do prvého kola francúzskych prezidentských volieb zostáva menej ako mesiac, do druhého mesiac a pol.
Väčšina posledných prieskumov sa zhoduje, že ak sa do druhého kola dostane krajne pravicová kandidátka Národného frontu Marine Le Penová, prehrá. A nezáleží na tom, či v ňom bude bojovať proti konzervatívcovi Francoisovi Fillonovi alebo proeurópskemu centristovi Emmanuelovi Macronovi.
Dá sa však ešte prieskumom po prekvapeniach pri referende o vystúpení Británie z Únie či pri prezidentských voľbách v Spojených štátoch veriť?

Veľmi pravdepodobné
Podľa francúzskeho fyzika a politického experta, ktorý predpovedal aj zvolenie Donalda Trumpa, existuje pri prieskumoch jeden veľký problém – neberú do úvahy tých, ktorí sa rozhodnú zdržať sa hlasovania.
Lepšie povedané, nedokážu zachytiť, ako môže neúčasť voličov z istého tábora pomôcť jednému a uškodiť druhému kandidátovi.
„Samozrejme, ešte sa nič nestalo, ale myslím si, že jej zvolenie je veľmi pravdepodobné,“ hovorí výskumník z Národného centra pre vedecký výskum, ktorý takisto študuje verejnú mienku na politologickom inštitúte CEVIPOF pri univerzite Sciences Po, Serge Galam pre Politico.
Vo svojich štúdiách sa zameriava práve na to, ako môže volebná účasť či neúčasť pomôcť alebo uškodiť Marine Le Penovej. Sústredí sa na druhé kolo prezidentských volieb, teda voľbu medzi prvým a druhým najúspešnejším kandidátom z prvého kola.
„Autor odhaduje, že ak bude volebná účasť medzi priaznivcami Le Penovej vysoká – okolo 90 percent, no relatívne nízka pri voličoch jej protivníka – približne 70 percent, potom by sa mohlo stať, že by pri celkovej 79-percentnej volebnej účasti získala 50,25 percenta hlasov. Dostatok na to, aby vyhrala,“ opisuje jeden z jeho scenárov francúzsky portál France24.
Loading
...
Enormná zóna
Podľa Galama to však však nie je jediná kombinácia čísel, pri ktorej by Le Penová vyhrala – ponúka aj ďalšie dva scenáre volebných účastí, ktoré by znamenali jej výhru.