BRUSEL, BRATISLAVA. Pôvodne to mali byť dve dohody – jedna o odchode Britov a druhá o tom, čo bude nasledovať.
Zdá sa však, že Európska únia má iné plány. Kým Briti nepovedia, ako presne si predstavujú odchod, o podmienkach ich budúceho vzťahu s členskými štátmi Brusel nebude vôbec diskutovať.

Najskôr odchod, potom budúcnosť
Píše sa to v najnovšom liste stáleho predsedu Európskej rady Donalda Tuska, ktorý v piatok zaslal všetkým členským štátom zvyšnej európskej dvadsaťsedmičky. „S podmienkami budúceho partnerstva by mali súhlasiť spolu s podmienkami budúceho odchodu,“ cituje z neverejného listu portál Politico, ktorý ho má k dispozícii.
“Spojené kráľovstvo je teraz na opačnom konci rokovacieho stola.
„
Britská premiérka Theresa Mayová pritom dúfala, že obe dohody nielenže neuzavrie naraz, ale podmienky budúceho vzťahu vyrokuje predtým, ako budú známe kritériá odchodu.
Píše o tom aj v oficiálnom liste Tuskovi, ktorý v stredu prostredníctvom svojho veľvyslanca pri EÚ Davida Davisa odovzdala v Bruseli. Mayovej list oficiálne spustil brexit. Briti majú na odchod z Únie presne dva roky.
Odídu Briti bez (obchodnej) dohody?
Tuskove stanovisko vnímajú analytici ako snahu o ukázanie sily. Tón Mayovej listu bol pritom zmierlivý a obsahoval vlastne len jednu „vyhrážku“ – ak Únia Britom rokovania sťaží, Londýn môže znížiť výdavky na spoločnú európsku obranu.
„Spojené kráľovstvo je teraz na opačnom konci rokovacieho stola,“ povedal Tusk aj oficiálne na tlačovej konferencii s maltským premiérom Josephom Muscatom.
Brexit sa spustil deväť mesiacov po tom, ako Briti v minuloročnom referende v júni tesne hlasovali za odchod z Únie. Tesná väčšina 52 percent hlasovala za, 48 percent voličov bolo proti.
Briti boli členom spolku už od roku 1973 a ak rokovania skutočne pôjdu tak, ako dúfa Mayová, členom EÚ prestanú byť 29. marca 2019.
Najspornejšou otázkou bude pravdepodobne budúca obchodná dohoda. Podľa analytikov ju Briti nemajú šancu uzavrieť počas dvoch rokov a Úniu tak budú musieť pravdepodobne opustiť aj bez nej. V praxi by to znamenalo, že ich tarify a clá vo vzťahu k Únii sa budú musieť riadiť pravidlami Svetovej obchodnej organizácie (WTO).