BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Po útokoch na médiá a návrhoch na zákaz financovania mimovládnych organizácií zo zahraničia navrhla vláda Viktora Orbána zákon, ktorý obmedzuje zahraničné univerzity v Maďarsku. Podľa neho budú takéto školy v Maďarsku môcť fungovať len vtedy, ak majú podpísanú dohodu priamo so štátom, v ktorom sídli ich materská inštitúcia.
Navyše univerzity musia mať svoj kampus a výučbu aj v materskej krajine, nielen v Maďarsku. Jedinou univerzitou, ktorá tieto podmienky nespĺňa, je prestížna Stredoeurópska univerzita (CEU) sídliaca v Budapešti, založená a financovaná filantropom Georgeom Sorosom.
Riaditeľ Iniciatívy otvorenej spoločnosti pre Európu (OSIFE) Goran Buldioski hovorí, že univerzita aj mimovládne organizácie sú v Maďarsku vyhlasované za nepriateľov a Sorosa vníma Orbán ako svojho nepriateľa.

Aká je motivácia Orbánovej vlády navrhnúť zákon, ktorý môže obmedziť fungovanie CEU?
"Treba sa na to pozrieť zo širšej perspektívy. Nemusíme ísť dozadu roky, stačí pár mesiacov a môžete vidieť, že maďarská vláda a jej úrady dlhodobo útočia. Začali útokmi na medzinárodné financovanie mimovládok, potom to bola deklarácia o preukazovaní majetku mimovládok, neskôr začali útočiť na spoločnosť Heineken, ktorá má v logu červenú hviezdu. Teraz prišla na rad CEU a ostatné zahraničné univerzity. Naznačuje to ďalšie smerovanie v tom, že maďarská vláda pohodlne a sebavedome útočí na rôzne subjekty a mení regulácie, ako sa jej páči. Myslím si, že to nie je o motivácii, ale o vplyve, aký tieto kroky vytvárajú. Právny štát je v Maďarsku spochybňovaný a pre šéfa mimovládky, univerzity či pivovaru je to v členskom štáte EÚ veľmi znepokojujúce."

Myslíte si, že vláda napokon bude mať moc zrušiť CEU? Od zákona ustúpiť nechce.
"Nie je to len o univerzite, oveľa viac ma znepokojuje ten spôsob. Vláda a parlament majú úplnú moc meniť zákony. Deje sa to nečakane, bez debaty. Ani jeden z týchto subjektov vedome nijaké pravidlá neporušuje. Všetci majú zdokladované financovanie, ctia si ľudské práva a aj tak na ne vláda útočí. Tú istú šablónu vidieť aj pri CEU, pri ktorej nie je ani náznak toho, že by porušila nejaké pravidlá a odrazu tu vznikne nejaký zákon. Tohto by sme sa mali obávať."
Ovplyvnili nejako vašu prácu Orbánove vyjadrenia? Máte pocit, že spoločnosť sa dnes aj pre túto kritiku pozerá na mimovládky negatívnejšie ako kedysi?
“Predstavte si, že mladý ambiciózny právnik chce spraviť kariéru v ľudskoprávnych témach. Keď uvidí vládu neustále útočiacu na týchto ľudí, vyberie si takú kariéru? Pravdepodobne nie.
„
"Určite to má nejaký vplyv, keď vás mocní neustále kritizujú. Prichádzajú dokonca výzvy o vyhladení, čo je zásadný útok na časť občianskej spoločnosti. Občania o tom počujú a sú zmätení z úlohy občianskej spoločnosti a rôznych organizácií. Donedávna bola táto časť spoločnosti chválená za to, že prispela k spoločenskému a ekonomickému rozvoju krajiny a odrazu je jej nepriateľom, zradcom a bojuje proti záujmom Maďarska. Spôsobuje to zmätok v spoločnosti, najmä v otázkach migračnej krízy. Napriek tomu z prieskumov vidieť, že maďarská spoločnosť si vyžaduje medzinárodnú debatu, chce počuť rôzne názory a lepšie riešenia ich problémov. Maďari stále ukazujú, že v tejto debate budú aj iní aktéri, nielen vláda."
Orbán sa snaží zobraziť finančníka Georgea Sorosa ako nepriateľa. Ako ho vníma maďarská spoločnosť?