MOSUL, BRATISLAVA. Niektoré rodiny v pivniciach trávia týždne. Pred budovy totiž dopadajú bomby z náletov, na strechách sa zase skrývajú snajperi Islamského štátu.
Len za posledný mesiac odišlo zo západného Mosulu podľa irackého ministerstva pre migráciu približne 201-tisíc ľudí. Nie všetci však môžu ujsť. Čím viac sa zintenzívňuje boj proti islamistom, tým väčšie je aj riziko.
Americký prezident Donald Trump pred nástupom do úradu kritizoval nálety ako „mierne“ a sľuboval, že proti islamistom zakročí agresívnejšie. Výrazný nárast počtu civilných obetí, ktoré má na svedomí Američanmi vedená koalícia však teraz vyvoláva v Iraku aj v Sýrii strach, nedôveru a nenávisť.
Najkrvavejší mesiac
V polovici marca sa v irackom Mosule po nálete zrútila budova, v ktorej zahynulo viac ako dvesto civilistov vrátane žien a detí. V budove sa skrývali aj bojovníci Islamského štátu. Americká armáda teraz priznáva, že k incidentu mohlo dôjsť ich chybou, a nálet vyšetrujú.
„Je tu reálna šanca, že naše operácie prispeli k civilným obetiam,“ hovorí pre televíziu CBS generál Joseph Votel. Ak by sa incident potvrdil, išlo by o jeden z najkrvavejších náletov od invázie do Iraku v roku 2003.

Votel tvrdí, že množstvo použitých výbušnín nemalo budovu zhodiť, no múry boli pravdepodobne poškodené od predchádzajúcich bojov v oblasti.
Stránka Airwars, ktorá počet civilných obetí zaznamenáva, tvrdí, že koalícia bola len v tomto mesiaci zodpovedná za smrť takmer tisíc civilistov.
„Ľudia sa zvykli cítiť bezpečne, keď boli na nebi americké lietadlá, pretože vedeli, že nezasiahnu civilistov,“ hovorí pre Washington Post Hussam Essa zo sýrskej Rakky, ktorý tiež monitoruje násilie v tejto provincii. „Predtým sa báli len ruských lietadiel a lietadiel režimu. Teraz sa veľmi boja aj amerických náletov, mieria totiž všade,“ dodáva.
