LONDÝN, BRATISLAVA. Niet cesty späť. Opúšťame však len inštitúciu a zostávame aj naďalej súčasťou Európy. Keď britská premiérka Theresa Mayová v stredu formálne aktivovala článok 50 Lisabonskej zmluvy a definitívne tak spustila brexit, takmer to vyzeralo, že sa jej z Únie príliš nechce.
„Viac ako kedykoľvek predtým potrebuje Británia liberálne demokratické hodnoty Európy, ktoré vyznávame,“ vyhlásila pred poslancami v Londýne.
Na to, aby mohli Briti spustiť brexit, museli o aktivovaní článku 50 formálne informovať stáleho predsedu Európskej rady Donalda Tuska. Špekulovalo sa o tom, ako to urobia - do úvahy prichádzal dokonca oficiálny e-mail.
Mayovej list napokon Tuskovi v Bruseli osobne odovzdal britský veľvyslanec pri EÚ Tim Barrow.

Menej brexitovský tón
Tón listu komentátori označili za prekvapivo zmierlivý a takmer proeurópsky.
“Bol to skôr cukor ako bič – teplé slová s cieľom začať rokovania v dobrom duchu.
„
„Bolo to menej brexitovské. Nie členstvo, ale niečo viac ako vôbec nič. Bol to skôr cukor ako bič – teplé slová s cieľom začať rokovania v dobrom duchu,“ napísal komentátor Politico Tom McTague.
A zatiaľ čo Mayovej vyhlásenia v liste Tuskovi boli plné optimizmu z toho, ako hladko celý proces prebehne, Tusk sa aj na fotografiách skôr mračil. "Nie je dôvod predstierať, že toto je v Bruseli či v Londýne šťastný deň," povedal. Po pár vetách len odkázal Británii: "Už teraz nám chýbate."
Brexit sa spustil deväť mesiacov po tom, ako Briti v minuloročnom referende v júni tesne hlasovali za odchod z Únie (52 proti 48 percentám). Briti boli členom spolku už od roku 1973 a ak rokovania skutočne pôjdu tak, ako dúfa Mayová, členom EÚ prestanú byť presne 29. marca 2019.
