BRATISLAVA, MOSKVA. Tlačová agentúra Slovenskej republiky uzavrela zmluvu o spolupráci s ruskou provládnou agentúrou Sputnik.
TASR je pritom zákonom zriadená tlačová agentúra, od ktorej preberá domáce i zahraničné spravodajstvo väčšina slovenských médií.
Rozvoj aktivít či výmena obsahu
Spoluprácu avizovala práve agentúra Sputnik s tým, že predmetom spolupráce má byť výmena obsahu a rozvoj spoločných aktivít, ktoré majú za cieľ posilniť vzťahy Ruska a Slovenska.
„Sme radi, že sme nadviazali spoluprácu s takou veľkou agentúrou akou je TASR,“ uvádza v oficiálnom vyhlásení zástupca Sputniku Sergei Kochetkov. „Táto dohoda pomôže vo výmene informácií medzi našimi krajinami, v našom vzájomnom pochopení sa a priamej komunikácií bez sprostredkovateľov,“ dodáva Kochetkov.
Spoluprácu potvrdil aj šéf TASR Jaroslav Rezník. Pri správach z agentúr je podľa neho vždy označené, z akého sú zdroja. "TASR mimoriadne precízne dbá na to, aby z jej produkcie hoaxy nevychádzali," tvrdí v stanovisku pre blog omediach.com.
Denník SME oslovil aj šéfredaktora TASR Mariána Kolára, okrem iného s otázkou, či TASR nepovažuje produkciu Sputnika za natoľko nedôveryhodnú, že by bolo neprofesionálne preberať od nich akékoľvek informácie. Kolár zatiaľ reakciu neposlal.
Sputnik je agentúra napojená priamo na Kremeľ a patrí medzi mediálne projekty, ktoré šíria proruskú propagandu, na čo upozornilo aj NATO. Agentúra distribuuje svoj obsah vo viac ako 30 jazykoch prostredníctvom webových portálov či analógového alebo digitálneho rádiového vysielania. Od roku 2015 dostal Sputnik aj českú mutáciu, kde sa uviedol správami ako "Putin si zníži plat", "Ruská armáda je najsilnejšia v Európe" či "Obama nenávidí Rusko", všimol si vtedy server iDnes.cz.

Inteligentná propaganda
Agentúra vznikla v roku 2014 s cieľom šíriť spravodajstvo o Ruskej federácii do zahraničia. Ako poslanie si zadefinovala boj proti "propagande šírenej v unipolárnom svete". Už vtedy používala spojenie ako "alternatívne interpretácie" faktov, čo rozšírila administratíva Donalda Trumpa. Server Foreign Policy prirovnal Sputnik k portálu pre mladých Buzzfeedu. Kým ďalší prokremeľský šíriteľ propagandy Russia Today je vnímaný ako bulvár, agentúra Sputnik je drzejšia, lepšie jej sadne internetové prostredie a propagandu robí o chlp inteligentnejšie.
Spravodajstvo sa tvári seriózne a titulky nie sú prihlúple "click-baity". No v správach je veľmi často citeľné, že cieľom článkov je pretláčať ruský pohľad na politiku.
K hlavným "úspechom" Sputnika patrila fotka Angely Merkelovej s mladíkom, ktorého agentúra klamlivo spojila s teroristickou organizáciou Isis. V článku sa v titulku pýtala "Urobila si Merkelová selfie s podozrivým z bruselských útokov"? Odpoveď bola, samozrejme, nie. Anas Modamani bol v skutočnosti nevinný sýrsky utečenec, ktorý sa neskôr rozhodol žalovať Facebook za šírenie tejto klamlivej informácie.