LONDÝN, BRATISLAVA. Bude to ťažké, môže to bolieť obe strany a odchod Britov z Európskej únie by mal v praxi trvať oveľa dlhšie, ako sa pôvodne predpokladalo. V stredu sa však definitívne spustí a nádej, že brexit ešte v poslednej chvíli možno zvrátiť, sa nadobro stratí.
Vlaňajšie referendum, v ktorom tesná väčšina 52 percent Britov hlasovala za odchod z Európskej únie, nebolo pre vládu záväzné. Premiérka Theresa Mayová však bude jeho výsledok rešpektovať.
Mayová podľa očakávania už v stredu formálne aktivuje článok 50 Lisabonskej zmluvy a definitívne tým spustí dvojročný proces, na ktorého konci Spojené kráľovstvo prestane byť súčasťou EÚ.
Pozrite si, čo bude nasledovať a ako bude celý proces vyzerať.
Časová os brexitu. Autor: SME/Miroslav Mezei
Deň „B“ a začiatok rozvodu
Mayová prisľúbila spustenie brexitu v stredu, hoci pôvodne to malo byť skôr. Britské médiá hovoria o „dni B“, čo presne bude nasledovať, nevedia ani najzasvätenejší. „Aby som bol úprimný, je to nepreskúmané územie,“ cituje Bloomberg nemenovaného člena britských konzervatívcov. Narážal na to, že Úniu doteraz žiadna krajina neopustila a Británia vytvorí precedens.
Lisabonská zmluva hovorí o tom, že celý proces, prezývaný „západ Slnka“, má trvať presne na deň dva roky.
Briti budú formálne mimo európskej dvadsaťosmičky oficiálne 29. marca 2019. Rokovania, napríklad tie o spoločnom trhu či voľnom pohybe osôb, takmer s určitosťou budú pokračovať aj potom. „Budú tvrdé,“ pripúšťa britský splnomocnenec pre brexit David Davis. Odhaduje, že reálne sa ukončia až v roku 2021, teda dva roky po formálnom odchode.
V stredu začne plynúť 48-hodinová lehota, po ktorej by mal stály predseda Európskej rady Donald Tusk poslať všetkým 27 zvyšným členom Únie presný návod, ako ďalej postupovať.
Rokovania s Britmi bude mať na starosti Európska komisia na čele s hlavným splnomocnencom Michelom Barnierom. Členské štáty podmienky brexitu odsúhlasia až po tom – každý z nich má pritom právo veta.
O brexite mal byť mimoriadny summit naplánovaný už na apríl – termín už teraz lídri pravdepodobne nestihnú. Prvý skutočný „brexitovský“ summit bude najkôr v máji.

Volebný test
Jar v Británii bude nahustená.
Už 4. mája čakajú Angličanov, Walesanov a Škótov voľby do miestnych zastupiteľstiev. Bude to prvý test toho, ako sú ľudia spokojní so stále ešte len rozbiehajúcimi sa rokovaniami.
V Anglicku majú väčšinu poslancov v zastupiteľstvách Mayovej konzervatívci. Najmä pre nich budú voľby dôležitým signálom, či sú voliči spokojní s vyjednávaním svojej premiérky. Práve britské voľby môžu rokovania o brexite spomaliť – Mayová sa bude snažiť ukázať, že v obhajovaní britských záujmov je nekompromisná a aj preto sa prvý pokrok v rokovaní očakáva až po voľbách.
Už o tri dni neskôr sa uskutočnia aj prezidentské voľby vo Francúzsku. Jedným z ich hlavných favoritov je nacionalistka Marine Le Penová, ktorá by takisto chcela odísť z Únie. Ak uspeje, opäť to môže mať vplyv na rokovania o brexite. Pod Le Penovou by totiž odchod z EÚ reálne hrozil aj Francúzsku, čo by zmenilo stratégiu krajiny pri vyjednávaniach o brexite.