BERLÍN, BRATISLAVA. Sársko je najmenším nemeckým spolkovým štátom, žije tu asi milión obyvateľov. Iné roky by výsledky nedeľných regionálnych volieb v tomto regióne nezaujímali ani väčšinu Nemcov. No práve Sársko je prvým nemeckým štátom, ktorý môže ukázať trend pred dôležitými federálnymi voľbami.
Odkedy bývalý šéf europarlamentu Martin Schulz koncom januára vyhlásil, že bude kandidovať v jesenných voľbách ako líder sociálnych demokratov (SPD), prieskumy stranu vystrelili o vyše desať percent a SPD niekoľkokrát predbehla Merkelovej Kresťanskodemokratickú stranu CDU.
To, čo bolo pred niekoľkými mesiacmi takmer nereálne, je vďaka tzv. Schulzovmu efektu možné – socialisti by mohli na jeseň zvíťaziť. Výhra SPD v Sársku mohla byť začiatkom domino efektu, tvrdila pred voľbami pre agentúru Bloomberg Famke Krumbmuellerová z think-tanku OpenCitiz.
Región, z ktorého pochádza Schulzov otec a v ktorom počas kampane zaujal voličov výrokmi o sociálnej spravodlivosti, však socialistom trochu nadšenia ubral – v Sársku získali len 29,6 percenta hlasov. Merkelovej CDU si dokonca polepšila a zaujala 40,7 percenta voličov.

Stopka pre Schulzov vlak
Schulz počas mítingov v Sársku hovoril o miestnych pekároch, zdravotných sestrách aj slobodných mamičkách. Chodil k ľuďom domov a s mladými sociálnymi demokratmi si robil selfie. Na rozdiel od Merkelovej oveľa viac podporoval líderku svojej strany Anke Rehlingerovú.
“Dostať gól neznamená, že zápas skončil.
„
Napriek intenzívnej kampani aj pozitívnym predvolebným prieskumom socialistov výsledok v Sársku sklamal. „Dostať gól neznamená, že zápas sa skončil,“ reagoval na výsledky podľa Deutsche Welle Schulz.
Voľby však ukázali, že Schulzov efekt sa oveľa viac prejavuje v prieskumoch ako v regionálnej politike a že SPD musí v kampani zabrať, aby bolo ich víťazstvo reálne.
„Stopka pre Schulzov vlak,“ opísal volebný neúspech SPD denník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Voličov mohlo zmobilizovať aj to, že SPD bola ochotná vládnuť s ďalšou ľavicovou stranou Die Linke a chceli tak zabrániť vzniku „červeno-červenej koalície“.
„SPD si teraz uvedomí, že k zisku pozície kancelára v septembri je ešte dlhá cesta,“ hovorí pre Bloomberg analytik Teneo Intelligence Carsten Nickel. „Pre Merkelovú je to pozitívny štart do volebného roku a malo by to pomôcť k upokojeniu nálad v rámci jej kresťanskodemokratickej aliancie,“ dodáva.
Loading
...

Merkelová ako upratovač
Až do januára nebolo jasné, či bude mať Merkelová v septembrových voľbách výrazného súpera. Nárast popularity socialistov na čele so Schulzom kresťanských demokratov znervóznil.
Merkelová totiž stratila časť podpory pre príliš liberálny pohľad na utečeneckú vlnu a protiislamskej Alternatíve pre Nemecko (AfD) sa začalo v prieskumoch dariť. Kancelárke nepomohli ani spory v rámci jej bloku, keď ju sesterská bavorská strana CSU kritizovala za nezvládnutie migračnej krízy.
Dnes dáva prieskum agentúry Infratest dimap CDU/CSU aj SPD zhodne po 32 percentách hlasov, AfD má 11 percent hlasov.
Aj keď neohrozené víťazstvo v Sársku môže prinajmenšom symbolicky CDU pomôcť, kľúčové budú ešte májové voľby v dvoch spolkových štátoch, najmä v 13-miliónovom Severnom Porýní-Vestfálsku.
Merkelová by preto mala byť v oslavách opatrná, tvrdí komentátor Süddeutsche Zeitung Nico Fried, ktorý jej situáciu prirovnal k upratovačovi, ktorý počas snehovej búrky zametá chodníky. „Len čo vyčistí jednu časť, môže začať odznova.“