BERLÍN. Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble vyhlásil, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan svojou rétorikou v spore s európskymi krajinami spôsobuje škody, ktoré bude treba naprávať celé roky.
Spor súvisí s tureckým referendom naplánovaným na 16. apríla. Erdogan obvinil Nemecko z "používania nacistických metód", lebo niektoré miestne nemecké úrady zabránili tureckým ministrom v účasti na zhromaždeniach s tureckou menšinou žijúcou v Nemecku.
Turci sa budú v ľudovom hlasovaní vyjadrovať k zmenám ústavy, ktoré by poskytli prezidentovi väčšie právomoci a zaviedli by prezidentský systém vládnutia. Vystúpenia ministrov boli naplánované práve preto.
Erdogan podobne obvinil aj Holandsko. Nemecký minister financií Schäuble povedal pre najnovšie vydanie novín Welt am Sonntag: "Erdoganova rétorika mi vyrazila dych."
Schäuble podľa novín takisto uviedol, že Erdogan "vedome a v krátkom čase ničí" roky napredovania Turecka v integrácii do EÚ. Minister dodal, že "náprava škôd, ktoré už boli napáchané, bude trvať roky".