SOFIA. Bulhari túto nedeľu volia v predčasných parlamentných voľbách, tretích za štyri roky, ktoré môžu posunúť túto najchudobnejšiu členskú krajinu Európskej únie bližšie k Rusku.
Volebné strediská sa otvorili o 7.00 hodine a zatvoria sa o 20. hodine miestneho času (19.00 SELČ), prvé odhady výsledkov sa očakávajú krátko nato.
Ústredná volebná komisia uviedla, že o 10.00 hodine bola volebná účasť v krajine, ktorá má 7,2 milióna obyvateľov, 8,4-percentná, čo bolo mierne viac ako v predchádzajúcich parlamentných voľbách v roku 2014.

Nezískajú väčšinu
Podľa najnovšieho prieskumu by prozápadná strana expremiéra Bojka Borisova Občania za európsky rozvoj Bulharska (GERB) mohla získať 31,7 percenta hlasov a Bulharská socialistická strana (BSP) na čele s Korneliou Ninovovou, ktorá je za užšie vzťahy s Ruskom, 29,1 percenta.
Ani jedna z nich však nebude môcť vládnuť sama a analytici očakávajú vznik krehkej rôznorodej koalície.
Celkom istotne sa víťaz volieb bude musieť uchádzať o spoluprácu s krajne pravicovými Zjednotenými patriotmi - alianciou troch nacionalistických strán, ktorá v prieskume skončila ako tretia vďaka rozšírenému hnevu nad prílevom migrantov z Blízkeho východu, Afriky a Ázie, pokúšajúcich sa dostať cez Balkán do západnej Európy.
Šancu získať štyri percentá a obsadiť tak niektoré z 240 parlamentných kresiel však má aj proeurópsky Reformistický blok (RB).
Zablokovali hranice s Tureckom
Bulharskí nacionalisti v piatok zablokovali hraničné priechody s Tureckom, aby zabránili hlasovať vo voľbách Turkom s dvojitým, tureckým a bulharským občianstvom.
V dôsledku historického vývoja má asi 10 percent Bulharov turecký pôvod alebo sú moslimovia a vyše 300-tisíc ich žije trvale v susednom Turecku a má naďalej bulharský pas, môže preto v Bulharsku voliť.
Blokáda nacionalistov by mohla podľa agentúry AP ovplyvniť približne 50.000 voličov z Turecka.
Predčasné parlamentné voľby v Bulharsku sú dôsledkom rezignácie vlády Bojka Borisova po drvivom víťazstve Rumena Radeva v novembrových prezidentských voľbách nad kandidátom vládnucej strany. Žiadna zo strán následne neprejavila záujem o zostavenie nového koaličného kabinetu, takže jediným východiskom boli predčasné voľby.
V januári sa moci ujala dočasná úradnícka vláda premiéra Ogňana Gerdžikova, ktorá viedla krajinu do predčasných volieb.
V januári 2018 by malo Bulharsko prevziať na pol roka rotujúce predsedníctvo EÚ.