RÍM. V Talianskej metropole sa pri príležitosti 60. výročia od vzniku spoločnej Európy - podpísania Rímskych zmlúv - začal slávnostný rímsky summit šéfov štátov a vlád 27 členských krajín Európskej únie. Slovenskú delegáciu vedie premiér Robert Fico.
Zasadnutie európskych lídrov sa koná na tom istom mieste, kde boli v roku 1957 podpísané zakladateľské zmluvy súčasnej Európskej únie - v Paláci konzervátorov (Palazzo dei Conservatori) na Kapitolskom námestí v Ríme.
Fico dúfa, že deklaráciu nebudú sabotovať
Lídri po skončení zasadnutia podpíšu spoločné vyhlásenie - Rímsku deklaráciu. Dokument by mal byť spoločným zamyslením sa nad stavom Európskej únie a budúcnosťou procesu integrácie.
Dve Rímske zmluvy
- Zmluva o založení Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS)
- Zmluva o založení Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu (Euratom)
- Podpísali ich Belgicko, Francúzsko, Holandsko, Luxembursko, Nemecká spolková republika (NSR) a Taliansko
"Verím, že nikto nebude mať záujem zablokovať hlavný dokument, ktorý sa nazýva Rímska deklarácia a v ktorom 27 štátov EÚ jednoznačne potvrdzuje záujem pokračovať v tomto jedinečnom projekte," uviedol v piatok cestou na rímsky summit slovenský premiér Robert Fico.
Pripravovaná Rímska deklarácia podľa Fica jednoznačne hovorí, že EÚ pokračuje v súčasnom formáte bez potreby zmeny alebo rušenia základných zmlúv, ktoré boli podpísané.
Fico zároveň na margo obáv, ktoré vyvolal otázny postoj poľskej a gréckej vlády k obsahu záverečného vyhlásenia rímskeho summitu uistil, že tento dokument "by mal byť podpísaný všetkými 27 premiérmi a prezidentmi, ktorí sa zúčastnia na tomto summite".

Mayová nie je slon
Po podpise je na programe spoločná tlačová konferencia predsedu Európskej rady Donalda Tuska, predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera a predsedu Európskeho parlamentu Antonia Tajaniho, predsedu talianskej vlády Paola Gentiloniho a predsedu maltskej vlády Josepha Muscata.
Program sa zavŕši obedom v Kvirinálskom paláci (Palazzo del Quirinale) - sídle prezidenta -, ktorý pre delegátov usporiadal taliansky prezident Sergio Mattarella.
Zasadnutie šéfov štátov alebo vlád 27 členských krajín EÚ v Ríme je súčasťou širšej diskusie o budúcnosti EÚ, ktorá nabrala na význame po takzvanom brexite. Británia deklaruje, že oficiálny proces vystúpenia z Únie odštartuje 29. marca, iba niekoľko dní po skončení rímskeho summitu.
Jean-Claude Juncker na otázku BBC, či brexit nebude pre summit ako slon v miestnosti, o ktorom každý vie a nikto nehovorí, odpovedal žartom. "Theresa Mayová predsa nie je slon," povedal s úsmevom. Zároveň ale priznal, že Európa nie je v najlepšej kondícii.
Deklaráciu napokon podpísali všetci
Na záver summitu šéfovia štátov a vlád členských krajín Európskej únie záverečné vyhlásenie (Rímsku deklaráciu) podpísali.
"Stáli sme tu šiesti a teraz nás je tu 27," hodnotil predseda talianskej vlády Paolo Gentiloni. "Zažili sme 60 rokov mieru a európsky projekt je pre nás veľkým úspechom." Prínos Únie k mieru na kontinente zdôrazňoval aj Jean-Claude Juncker.
Lídri spoločné vyhlásenie podporili jednomyseľne aj napriek otáznemu postoju poľskej a gréckej vlády k niektorým bodom deklarácie.
Poľská premiérka Beata Szydlová vo štvrtok pripustila, že Poľsko možno nepodpíše záverečné vyhlásenie zo summitu EÚ v Ríme, ak v ňom nebudú klauzuly, ktoré Varšava považuje za zásadné. Ešte v piatok sa však Varšava znova prihlásila k spoločnému európskemu smerovaniu a k jednote.
Nová Rímska deklarácia...
- načrtáva víziu budúcnosti EÚ, v ktorej sa členské krajiny môžu postupovať v integrácii rozdielnymi rýchlosťami
- zakotvuje princíp viacrýchlostnej Európy a záväzok pracovať na posilnení Únie prostredníctvom "ešte väčšej integrácie a väčšej solidárnosti"
- Krajiny EÚ sa zaviazali "spolupracovať, rôznym tempom a intenzitou, kde to bude treba, a počas toho postupovať rovnakým smerom"