NAIROBI. Keňa v piatok vyzvala Európu, aby prijala viac somálskych utečencov, zatiaľ čo východoafrickí a jemenskí lídri rokovali o možnostiach urýchlenia dobrovoľnej repatriácie 900-tisíc Somálčanov, ktorých tieto krajiny hostia.
"Musíme si rozdeliť bremeno migračnej krízy," vyhlásil kenský minister vnútra Joseph Nkaissery na stretnutí v Nairobi.
Momentálne žije v Keni, Etiópii, Ugande, Džibutsku, Egypte, Eritrei, Tanzánii a Jemene viac než 880-tisíc somálskych utečencov. Najvyššie počty hlásia Keňa (320-tisíc), Jemen (256-tisíc) a Etiópia (247-tisíc), uviedla OSN.
Odhaduje sa, že v Európskej únii, Nórsku a Švajčiarsku sa nachádza približne 280-tisíc somálskych imigrantov, a to najmä vďaka vytrvalému prílevu žiadateľov o azyl.
Somálčania masovo utekajú zo svojej vlasti od roku 1991, keď došlo k zvrhnutiu diktátora Siada Barreho a krajina sa ocitla v stave anarchie.
Vlády, ktoré sa tu vytvorili od roku 2004, sa snažia obnoviť zákonnosť, avšak čelia pretrvávajúcej hrozbe v podobe radikálnej islamistickej skupiny aš-Šabáb.
Nkaissery ďalej uviedol, že 60-tisíc Somálčanov bolo vrátených z Kene do vlasti v rámci dohody uzatvorenej v decembri 2014 so Somálskom a Úradom vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).
Ďalších 6000 Somálčanov medzitým z Kene odišlo do Európy a USA. Očakáva sa, že v sobotu sa na stretnutí prijme širšia regionálna dohoda o repatriácii a účinnejšej integrácii Somálčanov, ktorí zostávajú v hostiteľských krajinách.