BRATISLAVA. Útok na britský parlament sa v stredu bezpečnostným zložkám podarilo odraziť rýchlo - nie však dostatočne. Útočníkovi sa podarilo do areálu Westminstru vojsť a smrteľne zraniť 48-ročného policajta Keitha Palmera.
Čo by sa stalo, ak by sa ktosi o útok pokúsil v inom významnom meste?
Parlamenty po celom svete sa tomu snažia zabrániť ozbrojenými bezpečnostnými zložkami, plotmi, múrmi, kamerami, ale aj kontrolami ako na letisku, píše BBC.

Berlín
Budovu nemeckého Ríšskeho snemu chráni plot, no len zo strany jej hlavného vchodu.
Napriek tomu, že na prvý pohľad tak môže budova pôsobiť akoby stála na širokom otvorenom priestranstve, sa do jej blízkosti dostanú len chodci. Opodiaľ je totiž obohnaná betónovými múrmi, ktoré od nemeckého parlamentu držia všetky vozidlá.
Nedá sa však povedať, že by Nemci budovu držali pred očami verejnosti.
Ak si dostatočne skoro zaistíte vstup, môžete sa na Berlín pozrieť zo sklenenej kupoly na vrchole stavby. V budove sa nachádza aj celosvetový unikát - reštaurácia na streche parlamentu. Najmenej 24 hodín pred návštevou sa však treba vopred zaregistrovať, poskytnúť meno aj dátum narodenia a pri vstupe si od vás ochranka vyžiada pas či občiansky preukaz.
Paríž
Podobne ako pri budove Ríšskeho snemu v Nemecku, aj v blízkosti francúzskeho Národného zhromaždenia stojí múr, ktorý má slúžiť ako zábrana pre vozidlá. Budova parlamentu totiž stojí na mieste, ku ktorému vedie dlhá a rovná cesta cez Seinu priamo zo slávneho Place de la Concorde.
Budova Senátu zas leží v Luxemburských záhradách - známom parížskom parku. Kamenný múrik okolo Senátu má skôr dekoratívnu ako bezpečnostnú funkciu, siaha do výšky pása a sú na ňom položené črepníky s kvetmi. Okolie však strážia vysoko ozbrojení príslušníci polície.
Navštíviť budovu Národného zhromaždenia aj Senátu je možné, no na vstup do budov potrebujú skupiny aj jednotlivci pozvánku od senátora.
Brusel
Bruselská budova Europarlamentu sa od budov iných parlamentov líši v dvoch veciach.