VARŠAVA, BRATISLAVA. Keď Poľsko odmietlo podporiť Donalda Tuska pri znovuzvolení do čela Európskej rady, niektorí to opisovali ako osobnú vendetu Jaroslawa Kaczyňského, iní ako samovražednú misiu poľskej vlády.
Jeden z najvplyvnejších Poliakov na svete však post aj bez hlasu svojej krajiny obhájil.
Tento konflikt vôbec nepomohol už teraz napätému vzťahu medzi Varšavou a Bruselom. Pred víkendovým summitom v Ríme, kde Európske spoločenstvo oslavuje okrúhlu šesťdesiatku, hovorí poľská premiérka Beata Szydlová o ďalšej blokáde.
Tentoraz sú rozhodnutí nepodporiť spoločnú deklaráciu, ak nebude myslieť aj na poľské priority. Otázne je, ako sa Únia vysporiada s napätými vzťahmi, ale aj to, či proeurópskym poľským voličom nezačne vládny boj proti Bruselu prekážať.

Euroskeptická mládež
“Chceme, aby sa EÚ opäť stala naozaj potrebným, a nie prekážajúcim a agresívnym projektom. Chceme, aby nám Únia, ako to bolo plánované, dávala bezpečnosť, rozvoj a prosperitu.
„
Konflikty poľskej vlády s Bruselom trvajú takmer od začiatku Szydlovej vlády v novembri 2015.
Keď konzervatívna vláda vymenila šéfov verejnoprávnych médií a najmä znefunkčnila fungovanie ústavného súdu, Brusel začal tvrdo kritizovať Varšavu.
O viac ako rok neskôr pritvrdzuje v rétorike aj Poľsko.
„Budeme hrať s Úniou veľmi tvrdú hru, zablokujeme ďalšie iniciatívy,“ reagoval podľa agentúry Reuters na Tuskovo zvolenie poľský minister zahraničia Witold Waszczykowski. Únia podľa neho môže hocikedy Poľsko podviesť, keďže zvolením Tuska odignorovala poľské záujmy. Minister tiež vyzval na „drastické zníženie dôvery voči EÚ“.
Mesiace vzájomných roztržiek pritom na Poliakov veľký vplyv nemajú a občania bojovú atmosféru nezdieľajú. Marcový prieskum agentúry IBRiS pre denník Rzeczpospolita ukázal, že členstvo v Únii schvaľuje 78 percent Poliakov. Paradoxne najviac euroskeptickí sú mladí ľudia vo veku 18 až 24 rokov.