RÍM, BRATISLAVA. Program stretnutia sa síce začne až v sobotu, no európski lídri priletia do Ríma už o deň skôr.
V piatok večer sa 27 politikov stretne vo Vatikáne s pápežom Františkom.
„Myslím si, že pápež je špičkový svetový líder, ktorý má aj v týchto výnimočných chvíľach víziu, aby povedal veci, ktoré prekonávajú zjavné a banálne veci, ktoré aj my často v politike opakujeme,“ povedal pred stretnutím podľa webu Euractiv.cz Joseph Muscat, premiér Malty, predsedníckeho štátu Rady Európskej únie.
„A to hovorím ako socialista,“ dodal s úsmevom.

V sobotu potom v Ríme európski lídri oslávia 60 rokov od podpisu Rímskych zmlúv , ktoré stáli za vznikom Európskeho hospodárskeho spoločenstva, predchodcu dnešnej Európskej únie. Práve ony nastavili pravidlá, ktoré viedli k vzniku voľného európskeho trhu.
Zástupcovia členských štátov na stretnutí podpíšu osobitné vyhlásenie, ktoré naznačí, ako by mala Európska únia fungovať v ďalších rokoch. No možno práve tých banálnych a málo hovoriacich vyjadrení je v texte priveľa.
Úniu čaká „ešte viac solidarity a jednoty“, mala by byť viacrýchlostná, teda štáty, ktoré sa chcú viac integrovať, tak môžu urobiť aj bez toho, aby sa museli pridať všetky členské štáty.
„Pôjdeme odlišnou rýchlosťou, ale rovnakým smerom,“ znie jeden z odkazov, ktoré v posledných týždňoch vysiela Európska komisia. Aj keď odkaz zmierňuje doplnok, že všetko sa bude konať len v rámci súčasných zmlúv.
A najmä, mala by sa prestať drobiť a odchod Veľkej Británie by mal byť tým posledným.
Predĺžená ruka Moskvy
Keď v piatok z lietadla na letisku v Moskve vystúpila francúzska nacionalistka Marine Le Penová, mala zrejme v hlavu inú predstavu budúcnosti Európskej únie.