LONDÝN, BRATISLAVA. Cécile Pougetová bola v novembri 2015 v Paríži, keď útočníci zabili 130 ľudí a zmenili Európu. V stredu, presne rok po ďalšom útoku v Bruseli, ju terorizmus zastihol v Londýne.
„Očakávala som, že k podobnému útoku môže dôjsť, keďže sa to dialo posledné dva roky vo veľkých európskych mestách. Napriek tomu sa v Londýne stále cítim bezpečne,“ hovorí pre SME francúzska študentka práva žijúca v Británii.
Aj keď policajtov v uliciach mesta vo štvrtok pribudlo, atmosféra až taká zdrvujúca nebola.
„Nemám pocit, že by boli ľudia nervózni alebo vystrašení. Keď porovnám atmosféru po útokoch v Paríži, vtedy sme boli všetci vystrašení a napätie ste mohli cítiť medzi ľuďmi v metre, v kaviarňach. V Londýne sú síce ľudia smutní, no nie sú viac vystrašení či opatrnejší ako predtým. Možno sme si na to len zvykli,“ dodáva.

Deň, ako každý iný
Británia sa podľa slov bezpečnostných zložiek dlho na podobný útok pripravovala. Polícia od roku 2005, keď pri samovražedných útokoch v Londýne zahynulo vyše päťdesiat ľudí, na podobné situácie trénovala. Po útokoch v Paríži, v Nice aj v Bruseli sa sprísňovali bezpečnostné opatrenia.
“Očakávala som, že k podobnému útoku môže dôjsť, keďže sa to dialo posledné dva roky vo veľkých európskych mestách. Napriek tomu sa v Londýne stále cítim bezpečne.
„
Aj vďaka tomu mohla britská premiérka Theresa Mayová v stredu povedať, že „Londýnčania a všetci ostatní, ktorí prišli navštíviť toto skvelé mesto, ráno vstanú a ich deň bude normálne pokračovať“.
K stredajšiemu útoku, pri ktorom zahynuli štyri osoby, sa prihlásil tzv. Islamský štát.
Polícia zareagovala promptne – útočníka zneškodnila, britský parlament ihneď uzatvorila a britskú premiérku Mayovú odviezli do bezpečia.
To, že útočil polícii známy jednotlivec bez väčšieho plánu, podľa polície znamená, že Islamský štát nemá až takú ideálnu sieť podporovateľov v Británii ako napríklad v Belgicku a že polícii sa darí s terorizmom bojovať lepšie ako inde.
Pritom sa podľa BBC k Islamskému štátu v Sýrii a Iraku pridalo viac ako 850 ľudí žijúcich v Británii, približne polovica sa aj vrátila.

Menej zbraní, viac sledovania
Britský komisár na boj proti terorizmu Mark Rowley pre rádio BBC 4 začiatkom mesiaca povedal, že od roku 2013 sa podarilo zastaviť trinásť plánovaných teroristických útokov.