LONDÝN. Britská polícia oznámila, že podľa jej presvedčenia je za stredajší teroristický útok v Londýne zodpovedný 52-ročný Khalid Masood.
Polícia vo vyhlásení uviedla, že Masood sa narodil v juhovýchodnom Anglicku a v poslednom čase žil v grófstve West Midlands v strednom Anglicku.
Podľa polície Masood používal množstvo falošných mien, v súčasnosti nebol vyšetrovaný a "neexistovali vopred žiadne spravodajské informácie o tom, že má v úmysle podniknúť teroristický útok".
V minulosti ho zatkli za napadnutie, držbu útočných zbraní a narušovanie verejného poriadku. Prvýkrát ho odsúdili v novembri 1983 za trestný čin spôsobenia ujmy a naposledy v decembri 2003 za držbu noža.
V hľadáčiku tajnej služby
Britská premiérka Theresa Mayová v prejave pred poslancami o útočníkovi povedala, že bol pred niekoľkými rokmi kvôli "násilnému radikalizmu" v hľadáčiku britskej tajnej služby MI5, v súčasnej dobe ho ale úrady nepovažovali za hrozbu.
Podľa premiérky je polícia presvedčená, že konal sám a že verejnosti teraz žiadne bezprostredné nebezpečenstvo nehrozí.
"Celá krajina chce vedieť, kto je zodpovedný za túto krutosť. Beží rozsiahle protiteroristické vyšetrovanie, ktorého cieľom je odhaliť o útoku všetko, čo bude možné, a to vrátane prípravy, motivácie a toho, či sa na plánovaní podieľali aj ďalší ľudia," povedala Mayová.
Stredajší čin označila za útok proti slobode a demokracii, lebo atentátnik si za svoj cieľ vybral miesto, kde sa ľudia z celého sveta schádzajú, aby sa radovali z toho, čo znamená sloboda.
"Nebojíme sa a nikdy tvárou v tvár terorizmu nezaváhame," vyhlásila premiérka. "Neporazíte nás, naše hodnoty sú trvalé," dodala.
Neskôr navštívila londýnsku nemocnicu, kde zašla za ranenými.
Vojak Islamského štátu
K útoku sa vo štvrtok prostredníctvom svojej propagandistickej agentúry Amaki prihlásilo radikálne hnutie Islamský štát.
Informovala o tom agentúra Reuters. IS sa obvykle hlási k zodpovednosti za všetky teroristické činy, ktoré atentátnici v západnom svete podniknú.
"Útočník, ktorý v stredu útočil pred britským parlamentom v Londýne, bol vojakom Islamského štátu. Uskutočnil operáciu na výzvu k útokom na občanov koaličných krajín (bojujúcich proti IS)," uviedlo hnutie vo vyhlásení zverejnenom agentúrou Amak, ktorú využívajú extrémisti. Meno útočníka však IS nezverejnil.
Tri obete
Jednou z troch obetí, ktoré zomreli pri stredajšom teroristickom útoku v Londýne, je Američan Kurt Cochran zo štátu Utah, ktorý so svojou manželkou v britskom hlavnom meste oslavoval 25. výročie sobáša. Jeho manželka Melissa utrpela ťažké zranenia.
Americký manželský pár sa mal vrátiť do USA vo štvrtok, informovala spravodajská stanica BBC s odvolaním sa na rodinných príslušníkov Cochranovcov.
Donald Trump na twitteri napísal, že Kurt Cochran bol "skvelý Američan". Dodal, že sa modlí za jeho rodinu a priateľov a vyjadril im sústrasť.
Loading
...
Atentát neprežila ani učiteľka španielčiny Ayshua Fradeová (43), ktorá smerovala do neďalekej školy po svoje dve dcéry.
Fradeová sa narodila vo Veľkej Británii, jej matka však pochádzala zo španielskej Galície a jej otec mal cyperský pôvod, uviedla stanica Sky News. Jej úmrtie s odvolaním sa na jej príbuzných v Galícii, ktorí by ešte dnes mali prísť do Londýna, potvrdilo aj španielske ministerstvo zahraničných vecí.
Fradeová vyučovala španielčinu na DLD College London ležiacej neďaleko miesta útoku. Riaditeľ tejto inštitúcie ju označil za v kolektíve "vysoko cenenú a milovanú" pracovníčku.
Posmrtné vyznamenanie
Spoločne s Fradeovou a Corchanom prišiel pri útoku o život aj policajt Keith Palmer. Neozbrojeného Palmera (48) útočník dvoma nožmi na smrť dobodal pred budovou parlamentu po tom, ako pretým autom narazil do zábradlia. Polícia mu posmrtne udelí vyznamenanie.
"Zlomilo mi to srdce. Moje myšlienky sú s jeho rodinou, priateľmi a kolegami Keitha Palmera. Bol to statočný muž," uviedol konzervatívny poslanec James Cleverly, ktorý s Palmerom v minulosti slúžil v kráľovskom delostrelectve.
Poslanec Cleverly s pohnutím v hlase vyzval, aby strážnikovi Palmerovi udelili posmrtne vyznamenanie za "odvahu a obetavosť".
Britská premiérka Theresa Mayová vyhlásila, že Palmer "zaplatil najvyššiu cenu priamo v srdci našej demokracie" a "návrhom na posmrtné uznanie sa budú zaoberať".
Kráľovná odložila otvorenie Scotland Yardu
Britská kráľovná Alžbeta II. v reakcii na útok odložila slávnostné otvorenie nového ústredia metropolitnej polície Scotland Yardu.
Moje myšlienky, modlitby a najhlbšie sympatie sú s tými, ktorí boli včerajším hrozivým násilím postihnutí," uviedla Alžbeta II. v liste úradujúcemu riaditeľovi metropolitnej polície Craig Mackeymu.
"Viem, že hovorím za všetkých, keď vyjadrím neskonalé vďaka a obdiv členom Metropolitnej policajnej služby a všetkým, ktorí pracujú s obetavosťou, aby pomáhali a chránili ostatných," dodala.
Na Trafalgarskom námestí v Londýne sa podvečer konala zádušná tryzna za obete útoku.Prítomný bol aj londýnsky starosta Sadiq Khan.
"Chceme prejaviť zármutok nad tými, ktorí prišli o život, sústrasť s ich rodinami, ako aj súcit so zranenými. Teroristom odkazujeme: Nepodarí sa vám zastrašiť nás, pretože my zostaneme jednotní. Sme najlepšie mesto na svete," povedal pred začiatkom vigílie Khan, ktorý je prvým londýnskym starostom moslimského vierovyznania.

Medzitým sa na schodoch Kostola sv. Martina, ktorý sa tiež nachádza na Trafalgarskom námestí, zišli predstavitelia rozličných náboženstiev a tak symbolicky prejavili jednotu.
Zhromaždenie zorganizovala náboženská skupina Faith Forum for London spolu s londýnskou diecézou. Zišli sa tu kresťanskí, židovskí a moslimskí lídri.
Útok odsúdila aj islamská organizácia
Útok v Londýne odsúdilo aj najväčšie zoskupenie islamských štátov na svete, Organizácia islamskej spolupráce (OIC), a saudskoarabský kráľ Salmán. Uviedli, že odmietajú takéto teroristické činy.
OIC združuje 57 prevažne moslimských krajín z celého sveta a sídlo má v meste Džidda v Saudskej Arábii.
Šéf organizácie Júsuf bin Ahmad Usajmín vyhlásil, že teroristické činy sú v rozpore so zásadami islamu.
Medzitým Rada pre spoluprácu krajín Perzského zálivu (GCC) - ktorej šesť členov tvoria Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty (SAE), Katar, Kuvajt, Bahrajn a Omán - označila londýnsky útok za "hrozný zločin, ktorý je úplne nezlučiteľný s hodnotami a zásadami ľudskosti".
Tlačová agentúra Saudi Press Agency informovala, že saudskoarabský kráľ Salmán poslal sústrastný telegram britskej premiérke Therese Mayovej.
Uviedol v ňom, že kráľovstvo "ostro odsudzuje tento teroristický čin". Londýn je obľúbenou destináciou pre tisíce turistov zo Saudskej Arábie a z krajín Perzského zálivu.