LONDÝN, BRATISLAVA. Presne rok po teroristickom útoku v Bruseli zažila stav ohrozenia aj britská metropola Londýn.
Pri budove britského parlamentu zabil štyroch ľudí zatiaľ úradne neidentifikovaný páchateľ. Útočník potom podľahol strelnému zraneniu, ktoré mu spôsobil zasahujúcu policajt. Medzi mŕtvymi sú traja civilisti a policajt, ktorý chránil parlament pred útokom. Podľa posledných informácií ďalších 40 osôb utrpelo zranenia, oznámil vysoký predstaviteľ Scotland Yardu Mark Rowley.
Polícia je podľa neho presvedčená, že útočník bol iba jeden a udalosť vyšetruje ako teroristický útok. Médiá už zverejnili na internete fotografiu podozrivého, ktorý bol po streľbe v starostlivosti záchranárov. Išlo o muža stredného veku a tmavšej pleti s briadkou.
Najprv náraz, potom parlament
Atentátnik najprv na Wesminsterskom moste vrazil autom do ľudí, ozbrojený nožom následne odišiel k parlamentu. Vybehol z auta, snažil sa preniknúť do parlamentného areálu a dobodal pri tom policajta. Strážca zákona následne svojim zraneniam podľahol. Polícia útočníka postrelila. Asi štyri výstrely, ktoré padli, vyvolali paniku medzi ľuďmi, ktorí sa pohybovali v blízkosti parlamentného areálu.
Podľa svedkov auto na Westminsterskom moste zrazilo najmenej dvanástich ľudí. Po zrážke na moste majú niekoľkí ľudia "katastrofálne zranenia" povedal pre BBC lekár z Nemocnice Svätého Tomáša, ktorá sa nachádza oproti parlamentu.
Z rieky Temža vytiahli ženu, ktorá pri útoku spadla do vody, napísala AP. Žena je podľa agentúry zranená. Francúzsky premiér Bernard Cazeneuve potvrdil, že zranenie utrpeli tri francúzski študenti. Medzi zranenými sú aj dvaja dvaja Rumuni.
Z námestia ľudí okamžite evakuovali, prišli desiatky ozbrojených policajtov a záchranárov. K vozidlu, ktoré vrazilo do ľudí, privolali pyrotechnikov, lebo sa v ňom nachádza podozrivý balík, že by tam bola bomba, sa nepotvrdilo.


Ošetrujú zranených
"Keď útočník v čiernom bežal smerom k parlamentu, dvaja muži s pištoľami v civile na neho kričali niečo, čo znelo ako varovanie. Ignoroval to, oni vystrelili a útočník spadol," popísal situáciu pre BBC Quentin Letts, parlamentný spravodajca Daily Mail.
"Zvonku som počul výstrely a výkriky, asi 40 alebo 50 ľudí utekalo na Parlamentné námestie," povedal podľa BBC editor Press Association Andrew Woodcock, ktorý celú scénu videl z okna svojej kancelárie.
"Zrazu z davu vybehol jeden muž s niečím, čo vyzeralo ako dlhý kuchynský nôž. Potom som počul asi tri výstrely a už boli dvaja ľudia na zemi a ďalší, ktorí im bežali pomôcť. Ozbrojení policajti boli hneď na mieste a kričali na ľudí, aby opustili priestor."
Loading
...
Poslanci v parlamente na nejaký čas uviazli. V budove bolo aj mnoho civilistov, britský parlament je totiž veľmi otvorený pre verejnosť. "Ktokoľvek, kto chce prísť a stretnúť sa so svojim poslancom, čo je na demokracii to dobré," povedal pre Guardian labouristický poslanec Jon Ashworth.
"Vďaka kvalitnému policajnému zásahu sa nikto v parlamente neocitol v nebezpečí," povedal pre BBC poslanec Lord Paddick, ktorý bol v minulosti sám policajtom. Prácu bezpečnostných zložiek ocenili viacerí poslanci, podľa lorda bola hodinu po útoku situácia v parlamente "pokojná" a ľudia "pomerne uvoľnení".
Prerušili hlasovanie
Škótsky parlament kvôli udalostiam v Londýne prerušil v Edinburgu debatu o možnom vypísaní ďalšieho referenda o samostatnosti regiónu. Pôvodne sa očakávalo, že škótski zákonodarcovia začnú hlasovanie o 18:30 SEČ.
Po dvoch hodinách od útoku začali ľudí z parlamentu púšťať von.
Premiérka Theresa Mayová sa v čase útoku nachádzala asi štyridsať metrov od brány parlamentu, ochrankári ju stiahli do auta a je v poriadku. Väčšina zvyšných ministrov bola v čase útoku v parlamente, šéf diplomacie Boris Johnson je na rokovaniach vo Washingtone.
Policajti uzavreli aj oblasť okolo parlamentu. Zvýšila sa i bezpečnosť ďalších vládnych budov v Británii.
Pri Downing Street, asi dvesto metrov od parlamentu, kde je sídlo premiéra, sa nachádza aj redaktor Guardianu Luke Harding. "Je tu nervózna atmosféra," popisuje dianie. "Policajti páskou ohradili chodník a posielajú verejnosť - turistov, pracovníkov aj náhodných okoloidúcich - späť na Trafalgarské námestie," píše.

Postupujte ďalej, prosím
Neoznačené policajné vozidlá zablokovali cestu smerom k parlamentu, vrtuľníky lietali nízko nad ministerstvom zahraničných vecí a sídlom premiérky. Trafalgarské námestie upchali autobusy a autá, ktoré sa neposúvali ďalej. "Je to vážny incident, prosím, postupujte ďalej," hovoril ľuďom policajt, píše Harding.
Zastavili i slávne ruské kolo London Eye, ktoré sa nachádza na opačnom brehu Temže ako parlament. Zákazníkov nechali vo vnútri. "Bez pohnutia som na mieste už dvadsať minút," napísal na twitteri španielsky turista a pridal fotku priamo z kabínky atrakcie.
Na internete sa okamžite začali šíriť obrázky zranených, aj polícia cez twitter vyzvala ľudí, aby pri zvažovaní toho, čo je vhodné dať na sieť, používali "zdravý rozum".
"Ak máte zábery alebo videá z incidentov, posuňte to prosím polícii," píšu londýnski policajti.
Nemenovaný európsky bezpečnostný predstaviteľ pre AP povedal, že tajné služby zachytili zvýšenú komunikáciu v rámci džihádistických sietí od utorka, keď aj Británia prijala zákaz elektroniky na palubách lietadiel prichádzajúcich z niektorých moslimských krajín. Nie je však jasné, či komunikácia mohla súvisieť aj so stredajším útokom vo Westminsteri.
Začínajú sa už objavovať aj výzvy na to, aby Británia nepodľahla hystérii. "Ktokoľvek napadol náš parlament, nech už mal akýkoľvek motív, nepodarí sa mu rozdeliť nás. Moje myšlienky sú teraz pri zranených," napísal na twitteri Brendan Cox, vdovec po labouristickej poslankyni Jo Coxovej, ktorú útočník zabil v júni minulého roka.

Ako bude vyzerať vyšetrovanie?
Ako bude vyzerať najbližšie vyšetrovanie popísal Ewen MacAskill z Guardianu. Spravodajské agentúry už zostavili tím, ktoré pustia vyšetrovania.
Ak je útočník alebo útočníci z Británie, domáca spravodajská služba MI5 bude v spolupráci s políciou preverovať, či neboli súčasťou väčšej teroristickej siete a budú pátrať po ich spolupracovníkoch. Tých bude hľadať aj zahraničná rozviedka MI6.
Jednou z prvých otázok bude, či útočníka tajní predtým sledovali. Odpoveďou by malo byť, že ak by tajní vedeli o chystanom útoku, zasiahnu vopred, MI5 však nemá dostatok prostriedkov na to, aby nepretržite sledovala všetkých možných podozrivých a často sa musí náročne rozhodovať, kto predstavuje najväčšie riziko.
Loading
...
Solidarita politických lídrov
Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová reagovala na útok so zdesením a prisľúbila Veľkej Británii solidaritu v boji proti terorizmu. "Aj keď je ešte treba precízne objasniť pozadie týchto činov, potvrdzujem za Nemecko a jeho občanov: Sme pevne a rozhodne na strane Veľkej Británie v boji proti akejkoľvek forme terorizmu," vyhlásila v Berlíne Merkelová v reakcii na udalosti z britskej metropoly. Súčasne vyjadrila spoluúčasť a solidaritu všetkým britským priateľom a všetkým ľuďom v Londýne.
Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson vydal vyhlásenie, kde vyjadril sústrasť nad obeťami útoku. "Americký ľud je v duchu a v modlitbách s ľudom Spojeného kráľovstva. Odsudzujeme tieto strašné násilné činy, lebo obete nerozlišujú, či zomreli rukou problémových jednotlivcov alebo teroristov," dodal Tillerson.
Aj Biely dom útoky odsúdil. Trump sa podľa hovorcu telefonicky rozprával s britskou premiérkou Theresou Mayovou a povedal jej, že Biely dom oceňuje "rýchly zásah britskej polície a záchranárov".
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová vyjadrila solidaritu so zranenými, ale aj sústrasť príbuzným, ktorých blízki tam zahynuli. "Nerozdeľujeme terorizmus do kategórií; pokladáme ho za absolútne zlo. V týchto chvíľach, ako vždy, sme v duchu s britským ľudom, cítime jeho bolesť a znova sa prihovárame za nutnosť postaviť sa proti zlu," uviedla.
Francúzsky prezident Francois Hollande vyjadril Británii podporu a solidaritu. "Terorizmus znepokojuje nás všetkých," povedal Hollande. "Francúzsko, ktoré bolo nedávno tak ťažko zasiahnuté (terorizmom), dobre vie, ako britský ľud dnes trpí," dodal prezident.
Hollande uviedol, že krajiny "musia spojiť všetky svoje možnosti a odpovedať na tieto útoky". Podľa Hollanda "je jasné, že sa musíme zorganizovať na európskej úrovni aj mimo nej."