BRUSEL. Minútou ticha si v utorok ráno na bruselskom medzinárodnom letisku Zaventem pripomenuli prvé výročie teroristických útokov z 22. marca 2016, pri ktorých zahynulo dovedna 32 ľudí a ďalších vyše 300 utrpelo zranenia.
Na ceremónii, ktorá sa pri tejto príležitosti konala pred odletovou halou, sa zúčastnil aj belgický kráľ Filip a s manželkou, kráľovnou Matildou.
Pár spoločne privítal tých, ktorí útok prežili, ich rodiny a záchranárov.
Na bruselskej stanici metra Maelbeek si v stredu o 09.11 h pripomenuli minútou ticha najvyšší belgickí predstavitelia teroristické útoky spred roka.
Zamestnanci bruselského dopravného podniku, naopak, spomínali minútou hluku. Život sa na minútu zastavil aj v európskych inštitúciách.
Vzdali úctu obetiam
V rámci spomienkového podujatia boli nahlas čítané mená 16 ľudí, ktorí prišli o život pri útoku na letisku.
Chvíľa ticha sa začala o 7.58 h SEČ, keďže práve o tomto čase zaznel 22. marca 2016 v odletovej hale prvý z dvoch výbuchov.

Spomienkové akcie na stanici Maelbeek
Na stredajšom pietnom ceremoniáli sa zúčastnili belgický premiér Charles Michel i kráľovský pár Filip a Matilda. Pri pamätnej tabuli na stanici metra si uctili obete vencom kvetov a minútou ticha.
Zamestnanci bruselského dopravného podniku STIB si útok pripomenuli hlukom a trúbením klaksónov, čím ukázali, že život prevládol nad smrťou a s útokom sa vyrovnali.
Medzi 16 obeťami, ktoré vtedy pri výbuchu na stanici metra zahynuli, bola aj Loubna Lafquiriová. Jej manžel pracuje pre dopravný podnik.
Na minútu sa v tichosti zastavili aj pracovníci európskych inštitúcií. Vlajky pred budovou eurokomisie sú na pol žrde.
Odhalili pamätník
Belgický kráľ Filip vyzval svojich spoluobčanov na humánny prístup, vzájomný rešpekt a pochopenie. Jeho apel zaznel počas odhaľovania pamätníka obetiam vlaňajších teroristických útokov.
"Drahé rodiny, nikto nemôže pochopiť vaše utrpenie," prihovoril sa kráľ Filip na začiatku rodinám, ktoré prišli počas útokov o blízkych. Prejavil im sústrasť a pochopenie a sľúbil, že im úrady poskytnú potrebnú podporu.
"Na násilie ste reagovali dôstojnosťou a na teror ste zareagovali odvahou. Idete nám príkladom," vzdal poctu pozostalým belgický panovník.
Zdôraznil, že Belgicko si vzalo z atentátov ponaučenie a prijalo nevyhnutné opatrenia v medziach zákona, aby k podobným udalostiam nedochádzalo. Poďakoval bezpečnostným zložkám, ktoré chránia občanov a prenasledujú zločincov, ktorí boli do vlaňajších útokov zapletení.
"Som presvedčený o jednej veci: je na nás všetkých, aby sme spravili našu spoločnosť humánnejšou a spravodlivejšou. Naučme sa načúvať jeden druhému a navzájom sa rešpektovať," povedal kráľ na záver. Celý prejav predniesol vo flámčine a francúzštine, poslednú časť zopakoval aj v angličtine.
Po vystúpeniach panovníka a ďalších rečníkov belgický premiér Charles Michel za zvuku kráľovského orchestra odhalil pamätník, ktorý pripomína teroristické útoky z 22. marca 2016. Autorom pomníka z nerezovej ocele je sochár Jean-Henri Compere.
Leštená nerezová oceľ zrkadlí zmeny počasia. Podľa umelca to má symbolizovať, že Belgicko utrpelo pri útokoch ujmu, ale spamätalo sa a odmietlo nahradiť dialóg a nádej násilím.
Po odhalení pamätníka k nemu zložil veniec kráľ Filip a zaznela európska hymna, teda zhudobnená Óda na radosť Friedricha Schillera, a belgická hymna "Brabanconne".