LONDÝN. Predsedníčka škótskej vlády Nicola Sturgeonová vyzvala v utorok parlament v Edinburghu, aby podporil ňou navrhovaný plán na vypísanie druhého referenda o nezávislosti Škótska od Británie.
V škótskom parlamente sa v utorok začala dvojdňová debata o novom referende o nezávislosti, ktoré plánuje vyhlásiť Sturgeonová. Debata by sa v stredu mala zavŕšiť hlasovaním o tomto návrhu.
Potrebné referendum
Sturgeonová považuje predmetné referendum za potrebné. Najmä však po tom, ako sa pokúšala vyjednať kompromisné riešenie v rámci vystúpenia Británie z Európskej únie a dočkala sa iba "nekompromisnej odpovede" od konzervatívnej vlády britskej premiérky Theresy Mayovej.
"Škótsko sa nachádza na mimoriadne dôležitom rázcestí," povedala šéfka Škótskej národnej strany v prejave pred začiatkom parlamentnej rozpravy.

Plánujú odštartovať brexit
Vláda britskej premiérky Mayovej plánuje dvojročné rokovania o vystúpení z Únie odštartovať nasledujúci týždeň.
"Podmienky brexitu stále nepoznáme, čo však vieme, je, že Theresa Mayová sa upísala tvrdému brexitu - uťať hospodárske vzťahy s EÚ a vystúpiť z jednotného trhu," zdôraznila škótska premiérka.
Práve vystúpenie z jednotného trhu môže byť podľa Sturgeonovej "hospodárskou katastrofou" a tisíce Škótov tak môžu potenciálne prísť o svoje pracovné miesta alebo o svoju životnú úroveň.

Najhorší čas na referendum
Plán na vypísanie druhého referenda o nezávislosti Škótska Sturgeonová oznámila v uplynulom týždni.
Premiérka Mayová reagovala so slovami, že toto referendum o nezávislosti môže byť "v tom najhoršom čase viesť k rozdeleniu ľudí a spôsobiť veľkú hospodársku neistotu".
V júnovom referende o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ sa vyše 60 percent Škótov vyslovilo proti tomuto kroku.
Celkovo však voliči v celom Spojenom kráľovstve odhlasovali 52 percentami brexit.
Proti nezávislosti Škótska od Británie sa v referende v roku 2014 vyjadrilo 55 percent hlasujúcich.