BRUSEL. Európska únia by mohla zažalovať Spojené kráľovstvo, ak pri rokovaniach o odchode z EÚ odmietne vyplatiť svoje finančné záväzky plynúce z členstva, vyplýva z uniknutého dokumentu.
Ten je podľa holandského denníka Volkskrant, ktorý ho v utorok zverejnil, tajnou stratégiou EÚ pri rokovaniach o brexite.
Za odchod budú platiť
Spojené kráľovstvo bude musieť podľa únijných predstaviteľov vyplatiť pre odchod z EÚ približne 60 miliárd eur.
V tajnej stratégii sa píše, že ak Londýn odmietne svoje záväzky splatiť a s Úniou sa nedohodne, EÚ sa obráti na Európsky, prípadne Medzinárodný súdny dvor v Haagu.
Britská premiérka Theresa Mayová totiž vyhlásila, že ak dohodu o odchode z EÚ vyrokovanú v Bruseli neschváli britský parlament, opustí Úniu aj bez dohody.

Tajná stratégia
Holandský denník tvrdí, že tajnú stratégiu, ktorú sa mu podarilo získať, má k dispozícii len šesť ľudí vrátane predsedu eurokomisie Jeana-Clauda Junckera a predsedu Európskej rady Donalda Tuska.
Svoje tvrdenie opiera o zdroje z prostredia európskych inštitúcií. Z uniknutej únijnej vyjednávacej stratégie citoval jednotlivé body britský denník Independent.
Únia by mala v zmysle stratégie trvať na tom, že ak chce Spojené kráľovstvo prístup na únijný trh, musí dodržiavať slobody pohybu pracovnej sily, tovaru, služieb a kapitálu.
Tiež bude presadzovať dohodu garantujúcu budúce práva britských občanov žijúcich v EÚ a naopak.
EÚ bude podľa stratégie vyžadovať, aby Briti stratili niektoré obchodné výhody ako daň za brexit, a bude ochotná rokovať o budúcej obchodnej dohode, len ak sa brexit skončí riadnou schválenou dohodou.

O brexit požiadajú koncom marca
Mayová v pondelok uviedla, že oficiálne požiada o odchod z Únie aktivovaním článku 50 Lisabonskej zmluvy 29. marca.
Bude nasledovať dvojročné obdobie, počas ktorého by sa Londýn a EÚ mali dohodnúť na podmienkach brexitu.
Predseda Európskej rady Donald Tusk v utorok vyhlásil, že budúci týždeň pošle lídrom 27 členských štátov návrh pravidiel a spoločnej pozície EÚ pri rokovaniach o brexite, ktorý schvália na mimoriadnom summite 29. apríla.
Po dosiahnutí dohody udelia hlavy štátov a vlád hlavnému vyjednávačovi za EÚ Michelovi Barnierovi mandát na začiatok vyjednávania.
Toto rozhodnutie bude ešte musieť formálne potvrdiť eurokomisia a členské štáty v Rade EÚ.