BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Neodrádza len utečencov, ale má škodiť aj prírode. Plot na hranici medzi Maďarskom a Srbskom, ktorý vláda Viktora Orbána postavila ešte v roku 2015, najnovšie prekáža aj ochranárom.
V oblasti totiž žije vzácny druh slepých krtkov, ktoré patria medzi ohrozené živočíchy.
V Európe žijú len v troch častiach a jedna z nich sa nachádza práve v oblasti, kde vyrástol maďarský plot. Jeho základy pritom siahajú až dva metre pod zem teda do hĺbky, kde majú svoje skrýše aj krty. Ochranári sa obávajú, že teraz im môže hroziť dokonca vyhynutie.
Hraničné ploty vyrastajú aj v Slovinsku či Chorvátsku, kde zase bránia migrácii rysov či vlkov.
Maďarský plot
- Postavili ho v roku 2015.
- Leží na hranici medzi Maďarskom a Srbskom.
- Je vysoký 3,5 metra.
- Tiahne sa pozdĺž takmer celej 175 kilometrovej hranice medzi oboma krajinami.
Neprejde žiadne zviera, ktoré nevie lietať
"Vyzerá to tak, že žiadne zviera, ktoré nevie lietať, nebude schopné prejsť cez tento plot,“ upozorňuje pre Politico maďarský ochranár Attila Németh.
Európska legislatíva pritom pri stavaní podobných plotov vyžaduje vypracovanie dopadov na životné prostredie.
Maďari však majú vo svojej legislatíve výnimku – ak sa stavba týka národnej bezpečnosti, negatívne dopady na prírodu možno odignorovať.
Plánujú ďalší plot
Orbánova vláda postavila plot v snahe zastaviť prílev utečencov prevažne zo Sýrie a Iraku, ktorí mali namierené ďalej do Európy.
Takzvanú balkánsku trasu sa aj vďaka podobným opatreniam v ďalších európskych krajinách podarilo takmer zavrieť, vďaka tomu však v Grécku či Srbsku uviazli desiatky tisíc utečencov, ktorí tam stále žijú často v hrozných podmienkach.
Plot mal byť len dočasný, maďarská vláda však nedávno začala s plánmi na výstavbu ďalšieho. Ten súčasný sa tiahne pozdĺž takmer celej 175 kilometrovej hranice so Srbskom, meria 3,5 metra a snaha o jeho prekročenie či poškodenie sa trestá väzením.