HAVANA. Niekoľkoposchodové domy sú vyzdobené a tvoria dlhé rovné ulice medzi pravidelnými blokmi. Orientácia medzi nimi je jednoduchá, aj keď sa tak veľmi na seba podobajú.
Ulice v centre Havany však majú svoje najlepšie roky dávno za sebou. Niekedy to boli farebné, pestro zdobené luxusné domy, teraz z nich opadáva omietka, trčia drôty, mnohé okná sú rozbité. Cesty plné dier. Ako keby sa tu nedávno odohrala vojna, no neodohrala. Takto vyzerá slum v centre Havany.
V Centrálnej Havane žije na štyroch kilometroch štvorcových asi tristo tisíc ľudí. Z vidieka neustále prichádzajú noví. Dúfajú, že tu v centre metropoly si nájdu lepšiu prácu.
A tak sa stávajú napríklad lacnou pracovnou silou na stavbách či predavačmi čohokoľvek. Alebo sa len pretĺkajú ulicami, prehrabávajú sa v smetiakoch a dúfajú, že tam nájdu niečo použiteľné. Ulice centra Havany sú ich plné, ľudia sú tu všade.
Vo svete skutočnej Havany
Do tohto prostredia prichádzajú denne tisíce turistov, ktorí chcú z Kuby vidieť viac než len pláže Varadera. Vystúpia z moderných žltých taxíkov, ktoré si zobrali ešte na letisku, lebo tam sa chce režim ukázať a to sa nerobí päťdesiatročnými ladami. Vstupujú do sveta skutočnej Havany.
Vyberajú si niektoré zo stoviek ubytovní, ktoré v posledných dňoch vznikli v miestnych rozpadnutých bytoch.
V nich už je všetko čisté. V prostredí absolútnej chudoby, z ktorej môžu uniknúť zatvorením dverí a užívať si svoju klimatizovanú izbu s vlastnou kúpeľňou. Majitelia v nich ukazujú všetko, čo majú, poličky sú prezdobené soškami a obrázkami. Väčšinou panna Mária či Ježiš, sem-tam Fidel Castro a Che Guevara.
A potom títo turisti vyjdú do ulíc. Ako keby sa stretávala stále tá istá skupina ľudí, pritom ich je veľa a pochádzajú z celého, väčšinou západného sveta. Nespája ich jazyka ani nadšenie voči revolúcii. Spája ich jedna knižka - najznámejší turistický sprievodca Lonely Planet.
S ním v ruke sa môžete cítiť bezpečne. Odporučí vám hotel, kaviareň na raňajky, najlepší antikvariát s typickými kubánskymi knihami, miesta, kde môžete stretnúť "obyčajných" Kubáncov nedotknutých turistickým biznisom a pohádať sa s nimi o miestnej bejzbalovej lige. K tomu rady, ako sa presúvať po krajine, o čom sa s miestnymi rozprávať.
A tak napríklad pred malou reštauráciou, v ktorej autorovi sprievodcu chutili morské plody, vzniká rad, kým vedľajšia je prakticky prázdna. Má smolu, do sprievodcu sa zatiaľ nedostala. Pekáreň pri jednom z hlavných námestí Havany sa do neho dostala, obsluha ani pekári nestíhajú a na chlieb či zákusky sa čaká aj dvadsať minút v multikultúrnom rade.

Mačka s obojkom
„Vyhovuje mi to, prináša mi to veľmi veľa zákazníkov,“ hovorí červenovlasá štyridsiatnička Rita, ktorá od roku 2013 prevádzkuje malú kaviareň. V prostredí rozbitých bytoviek, rozkopaných ulíc a celodenného ruchu Centrálnej Havany vytvorila miesto, ktoré sprievodca odporúča pre dobrú kávu a čiernobiele grotesky s Charliem Chaplinom v televízii.