SME

Dva doláre dáte za čaj, na mesiac vám ostane 23. Ak by si Kubánci nepomáhali, neprežili by

Na Kube je oficiálna mzda asi 25 dolárov mesačne, ceny podobné ako na Slovensku. Ako sa dá z toho prežiť?

Otvorenie Kuby prinieslo na ostrov aj stavebný ruch. (Zdroj: SITA/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

HAVANA. Každé ráno sa v centrálnej Havane začína netradičný kolobeh. Do ulíc vychádzajú ľudia, ktorí musia zohnať potraviny pre turistov. Pracovníci reštaurácií alebo súkromných hotelov.

V Kube je dostatok obchodov, občas narazíte aj na trh, no očakávať od nich, že sa každé ráno bude dať zohnať všetko ovocie, v dobrej kvalite, všetky druhy mäsa a podobne, je dôkazom neznalosti kubánskych pomerov.

A predsa po prebudení už turistov čaká ovocný šalát, pečivo, džem či omeleta so šunkou. Za tým všetkým je čierny obchod. Ak sa v ňom niekto nevyzná, nemá zmysel pre neho otvárať si ubytovňu pre turistov alebo reštauráciu. Nevedel by konkurovať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aby bol pokoj

Už od šiestej ráno na ubytovni každých pár minút niekto zvoní. Ľudia prinášajú svoje tovary, tie najlepšie vybrali ešte skôr, ako oficiálne otvorili obchody. Samozrejme, za nejakú províziu, ktorú potom majitelia hotelov zakomponujú do ceny pre turistov.

Aj bežní ľudia často nakupujú na čiernom trhu. Aj keď je to oficiálne nelegálne, obchodníkovi stačí vyvesiť do výkladu portrét Fidela Castra a má od polície pokoj. Vďaka tomuto je život v krajine s priemerným platom 25 dolárov mesačne o niečo znesiteľnejší.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Výsledky zlyhávajúceho zásobovania je potom vidno cez deň. Obchody v meste sú síce rozlohou pomerne veľké , no často zo štyroch pätín prázdne.

Pýtam si vodu, predavačka dáva výrazom tváre najavo, že jej samej je trápne ukazovať turistom krajinu v takejto podobe, no inú možnosť nemá. Vodu nemajú. Tak to bude sýtená citrónová limonáda.

Obzerám sa ďalej po obchode, majú napríklad pivo, no len jednu značku. Podobne je to s mnohým iným tovarom. Len rumu je na výber dosť, teda značka len jedna, ale aspoň typy sa menia podľa času jeho zrenia.

Problémy s dodávkami, ktoré sa vyskytli v ten deň? Nie, aj na druhý deň je to rovnaké, zas len citrónová limonáda.
Podobne je to v reštauráciách, najmä mimo hlavných turistických trás a mimo hlavnej turistickej sezóny.

V malom bistre na pláži asi tridsať kilometrov od Havany si z menu objednávam hovädzí steak s hranolčekmi z menu dokopy za osem dolárov. Nemali steak ani hranolčeky. Samozrejme, kura s ryžou môže byť aj tentokrát. To tu majú vždy. "Objednávka sa tu nezačína slovami, dal by som si, ale máte?“ hovorievajú Kubánci.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Plat plus čierne príjmy

Priemerná kubánska mzda naozaj dosahuje len 25 dolárov, aspoň taký je údaj štatistického úradu za rok 2015. V skutočnosti však k tejto sume treba prirátať aj ďalšie príjmy – z čierneho trhu, od príbuzných a známych v zahraničí, alebo v rámci neformálnej ekonomiky od turistov.

V roku 2015 robila v krajine prieskum agentúra Rose Marketing a zistila, že 27 percent Kubáncov reálne zarába menej ako 50 dolárov mesačne, 34 percent zarába od 50 do sto. dolárov, pätina obyvateľov od sto do dvesto dolárov, štyri percentá do päťsto dolárov.

„Samozrejme, tieto čísla sú v porovnaní s inými štátmi pomerne nízke a bežný Kubánec má problém prežiť,“ cituje správu denník Miami Herald. „Príjmy však treba chápať aj v tom kontexte, že štát poskytuje bezplatné vzdelanie a zdravotníctvo.“

Dotácie dostávajú aj na náklady spojené s bývaním, napríklad elektrina vyjde len na niekoľko dolárov mesačne. Do reštaurácií Kubánci nechodia, sú pre nich príliš drahé, reštaurácie sú pre turistov. Potraviny stoja podobne ako na Slovensku.

„Už len škatuľka čaju stojí dva doláre. Kubánci musia kradnúť, živiť sa turizmom, alebo sa spoliehať na pomoc zo zahraničia,“ hovorí päťdesiatnik Luis Trapaga, umelec, ktorý má oficiálny zákaz vystavovať.

Svoj veľký byt v novšej štvrti Vedado zdedil po otcovi. Pre Kubu sú typické veľký byty s vysokými stropmi, aby teplý vzduch stúpal hore a dalo sa v nich dýchať. Taký je aj Luisov byt.

Ten je zároveň jediným miestom, kde môže ukazovať svoje obrazy. Je nimi preplnený, od abstraktných výjavov s krížmi až po veľmi konkrétne obrazy so sexuálnou tematikou. Práve tie režimu prekážajú najviac. Niektorý z obrazov raz za čas predá za niekoľko stoviek dolárov, tým si privyrába on.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4VCS na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Na snímke je slovenská tenistka Renáta Jamrichová.

Juniorská víťazka Australian Open vyradila už druhú slovenskú tenistku na turnaji v Egypte.


Futbalisti 1. FC Tatran Prešov.

Druhý tím tabuľky stráca jeden bod na Komárno, ktoré má zápas k dobru.


TASR
Connor McDavid

Nathan MacKinnon sa do štatistík nezapísal a jeho bodová šnúra skončila na čísle 19.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


SkryťZatvoriť reklamu