WASHINGTON, BRATISLAVA. Práca na počítači na palube lietadla, fotografia z odletu aj čítanie elektronickej knihy môže byť na niektorých letoch minulosťou.
Americké úrady podľa agentúry Reuters tajne požiadali letecké spoločnosti z najmenej ôsmich krajín, aby ešte v priebehu tohto týždňa používanie väčšej elektroniky na palube zakázali.
Niektoré aerolinky – medzi nimi napríklad Saudia Airlines či Royal Jordanian – by mali toto pravidlo vyžadované americkým úradom pre bezpečnosť dopravy (TSA) začať dodržiavať už v utorok. Každú väčšiu elektronika ako mobilný telefón, teda laptopy, kamery, iPady, čítačky kníh či herné konzoly, by si tak pasažieri museli prevážať len v podpalubnej batožine.
Loading
...
Za novým zákazom je podľa zdroja agentúry Reuters nešpecifikovaná teroristická hrozba. Agentúra AP tvrdí, že zákaz sa týka letísk v Istanbule, jordánskom Ammáne, egyptskej Káhire, saudského Rijádu a Džiddy, Kuvajtu, marockej Casablancy, Kataru a Dubaju a Abú Zabí.
„S platnosťou od 21. marca, preprava elektronických a elektrických zariadení do Spojených štátov je s výnimkou mobilných telefónov a zdravotníckych pomôcok možná len v zapísanej batožine,“ informuje o žiadosti denník Guardian.
O nových pravidlách krátko na Twitteri informovala napríklad letecká spoločnosť Royal Jordanian, neskôr tweet stiahla. Zákaz by sa týkal napríklad aj spoločností Emirates.
To, či sa obmedzenie bude týkať aj členov posádky, je podľa denníku Guardian nejasné. V niektorých lietadlách by tak zákaz obmedzil prácu personálu, ktorý často na prístrojoch podobných tabletu dostávajú informácie o letiskách aj samotnom lete.
Od januára, kedy sa americkým prezidentom stal Donald Trump, ide o ďalšiu zo série obmedzení pre cestujúcich zo špecifických krajín. Prezident dvoma dekrétmi zastavil vydávanie víz pre občanov siedmich, prevažne moslimských krajín. Súdy však platnosť dekrétov dočasne pozastavili.