SME

Európa kritizuje Erdoganovo obvinenie Merkelovej z nacistických praktík

Nemecko i Holandsko zabránili tureckým predstaviteľom robiť kampaň pred referendom o zmene ústavy.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová (vpravo) a turecký premiér Recep Tayyip Erdogan v marci 2017.Nemecká kancelárka Angela Merkelová (vpravo) a turecký premiér Recep Tayyip Erdogan v marci 2017. (Zdroj: TASR/AP)

BERLÍN. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyvolal obvinením nemeckej kancelárky Angely Merkelovej z "používania nacistických praktík" kritiku Nemecka i ďalších krajín v Európe.

Erdogan vyslovil toto obvinenie v nedeľu a bolo najnovším zo série výrokov tureckých predstaviteľov, ktorí pripodobnili súčasné Nemecko aj Holandsko k nacistom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ankara vyjadrila obvinenia v rámci sporu vyvolanom tým, že obe krajiny zabránili tureckým predstaviteľom robiť kampaň pred tureckým aprílovým referendom o zmene ústavy.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Erdogan útočil aj na Merkelovú, obvinil ju z nacistických metód Čítajte 

Erdogan musí prestať

Nemecká kancelárka Angela Merkelová zdôraznila, že Erdogan musí prestať prirovnávať súčasnú nemeckú vládu k nacistickému režimu.

"Moje vyjadrenie, že nacistické prirovnania z tureckej strany musia prestať, platí bez akýchkoľvek výhrad," vyhlásila Merkelová na spoločnej tlačovej konferencii s japonským premiérom Šinzóom Abem v nemeckom Hannoveri.

Uvedenú požiadavku nevyslovila prvýkrát, keďže slovná prestrelka s Erdoganom pokračuje takmer denne. Merkelová hovorila o varovaní nemeckého ministerstva zahraničných vecí, že cudzí ministri môžu viesť kampaň v Nemecku iba vtedy, ak je v súlade s ústavou.

Hovorkyňa nemeckej vlády Ulrike Demmerová novinárom v Berlíne povedala, že Nemecko nebude reagovať na turecké obvinenie, situáciu však pozorne sleduje.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Šéf nemeckej diplomacie: Na provokácie Turecka nebudeme reagovať Čítajte 

Drzosť voči kancelárke

Generálny tajomník Merkelovej Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU) Peter Tauber v pondelok pre televíziu N24 povedal, že "to je voči kancelárke naozaj drzosť".

Dodal však, že "si môžeme dovoliť byť pobúrení, dupnúť si nohami a možno aj vrátiť úder - ale kancelárka musí chrániť záujmy našej krajiny".

Ďalších členov CDU slová tureckého prezidenta rozhorčili a nemecká poslankyňa tureckého pôvodu Cemile Giousoufová vyzvala Erdogana, aby sa za ne ospravedlnil.

"Mnohí považujú tieto poburujúce nepriateľské slová za trápne - poškodzujú povesť nemeckých Turkov a naše spolunažívanie," povedala poslankyňa, ktorá je zodpovedná za integráciu. "Ak v Erdoganovi zostala ešte nejaká slušnosť, ospravedlní sa kancelárke," povedala.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani na Twitteri napísal: "Neprípustný útok R. T. Erdogana na demokratickú krajinu, ktorá zaručuje (ľuďom) všetky základné práva."

Turecko

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 139
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 9 101
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 445
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 4 224
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 102
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 523
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 165
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 904
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu