NEW YORK. Vo veku 101 rokov zomrel v pondelok americký bankár a filantrop David Rockefeller.
Informáciu priniesol na svojej stránke denník The New York Times.
Smrť potvrdil hovorca rodiny Fraser P. Seitel, podľa ktorého bolo príčinou úmrtia zlyhanie srdca. Filantrop zomrel v pondelok ráno vo svojom dome v Pocantico Hills v New Yorku.
David Rockefeller bol posledným žijúcim vnukom Johna Davisona Rockefellera staršieho, naftového magnáta, ktorý býva niekedy označovaný za najbohatšieho muža novodobej histórie.
Na škole s Kennedym
David Rockefeller sa narodil 12. júna 1915 v New Yorku ako syn Johna Rockefellera juniora. Mal päť starších súrodencov.
Vyštudoval Harvard a prestížnu London School of Economics. Tu sa stretol s neskorším americkým prezidentom Johnom Fitzgeraldom Kennedym.
Štúdiá Rockefeller zakončil titulom z Chicagskej univerzity (1940). Počas druhej svetovej vojny potom pracoval pre vojenskú rozviedku vo Francúzsku a severnej Afrike.
V roku 1946 vstúpil do štábu "rodinnej" Chase National Bank, neskôr sa premenovala na Chase Manhattan Bank (teraz pod hlavičkou JPMorgan). V rokoch 1969 až 1981 zastával funkciu predsedu správnej rady a generálneho riaditeľa.
Od roku 1981 Rockefeller pôsobil v Medzinárodnom poradenskom výbore pre banky. S bratom Nelsonom sa zaslúžil o vybudovanie Svetového obchodného centra na newyorskom Manhattane, ktorého budovy "Dvojičky" zničili teroristi pri útoku v roku 2001.

Vplyvný aj v politike
Rockefellerovci mali vždy blízko k politike, väčšinou na strane republikánov. David bol výnimkou, odmietol post ministra financií a uprednostnil biznis a neformálny vplyv.
Pracoval ale pre niekoľko prezidentov USA, republikánov i demokratov, stretával sa s rôznymi svetovými politikmi. Konzultoval s ministrom zahraničia Henrym Kissingerom a býval v kontakte s predstaviteľmi CIA.
Osobný majetok Rockefellera sa odhaduje na tri miliardy dolárov. Jeho výrazná časť išla na charitu, pripojil sa napríklad k filantropickej výzve, za ktorou stoja jedni z najbohatších mužov planéty - Bill Gates a Warren Buffett.
Prostriedky venoval aj na vzdelávanie, v roku 2008 daroval 100 miliónov dolárov svojej "domovskej" Harvardovej univerzite. Zaujímal sa aj o ekológiu, dlhodobo investoval do umenia (sponzoroval newyorské Múzeum moderného umenia), vlastnil hodnotnú zbierku obrazov.
Loading
...
Terč konšpiračných teoretikov
Rockefeller patril k zakladateľom alebo členom viacerých organizácií americkej a globálnej elity, ako sú napríklad Rada pre medzinárodné vzťahy, Trilaterálna komisia alebo skupina Bilderberg, ktorej konšpirační teoretici prisudzujú snahu ovládnuť svet.
Viac ako pol storočia prežil s manželkou Margaret "Peggy" McGrathovou, s ktorou sa oženil v roku 1940 (zomrela v roku 1996). Narodilo sa im šesť detí: David, Abigail, Neva, Margaret, Richard a Eileen. Väčšina z potomkov sa podieľa na chode rodinných firiem či charitatívnych fondov.
Rockefeller navštívil niekoľkokrát aj bývalé Československo. Prvýkrát prišiel do Prahy už v máji 1945 ako asistent vojenského atašé veľvyslanectva USA. Naposledy ho v roku 1991 prijal pri súkromnej návšteve s manželkou prezident Václav Havel.