WASHINGTON, BRATISLAVA. Americká FBI väčšinou verejne nehovorí o tom, či vyšetruje konkrétne obvinenia. V pondelok spravil šéf agentúry James Comey pri vypočúvaní v Kongrese výnimku.
Priznal, že jeho podriadení vyšetrujú možné zasahovanie Ruska do minuloročnej predvolebnej kampane a prepojenia ľudí z kampane Donalda Trumpa na ruských predstaviteľov.
"V prípade mimoriadnych udalostí, keď je zverejnenie takejto informácie vo verejnom záujme, je správne zverejniť ju," povedal Comey podľa denníka Washington Post.
Pred spravodajským výborom Snemovne reprezentantov Comey potvrdil, že na potvrdenie informácie o rozsiahlom vyšetrovaní dostal povolenie od ministerstva spravodlivosti.

Rusi chceli pomôcť Trumpovi
Pred zákonodarcami okrem neho vystúpil aj šéf Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) Michael Rogers.
Šéfovia FBI a NSA uviedli, že sú naďalej presvedčení, že Rusko sa pred vlaňajšími voľbami pokúšalo poškodiť demokratickú kandidátku Hillary Clintonovú a dopomôcť k zvoleniu Donaldovi Trumpovi.
Comey povedal, že v prípade hackerských útokov išlo o "celkom prostý úsudok", keďže podľa zistení FBI boli akcie zamerané priamo proti Clintonovej a tým pádom mali pomôcť Trumpovi.
Útoky mierili iba na počítače demokratov, republikánskej kampani sa úplne vyhli, vyhlásil šéf FBI. Priamy dôkaz o Trumpovom prepojení s Ruskom však nepredložil. Moskva akúkoľvek svoju účasť na kybernetických atakoch namierených proti demokratom odmieta.

Obama ho neodpočúval
Comey tiež počas vypočúvania povedal, že FBI, ani ministerstvo spravodlivosti nemajú žiadne dôkazy o tom, že by exprezident Barack Obama počas minuloročnej predvolebnej kampane nariadil odpočúvanie Donalda Trumpa.
Riaditeľ FBI členom spravodajského výboru Snemovne reprezentantov povedal, že nikto nemá právo svojvoľne nariadiť sledovanie amerického občana. Túto právomoc má iba súd po dôkladnom zvážení toho, či je k odpočúvaniu skutočne dôvod.
Prezident Trump svojho predchodcu bez zverejnenia akýchkoľvek dôkazov obvinil, že ho vlani nechal odpočúvať v jeho sídle v newyorskom mrakodrape Trump Tower.
Riaditeľ NSA Mike Rogers na otázku jedného z demokratických členov výboru vylúčil, že by sa Obama so žiadosťou o sledovanie Trumpa obrátil na britské tajné služby. S týmto tvrdením prišiel v priebehu marca prezidentov hovorca Sean Spicer, podľa ktorého analytik televízie Fox News dospel k záveru, že Obamovi s Trumpovým odpočúvaním pomáhala britská spravodajská služba GCHQ.

Mal by sa ospravedlniť
Niekoľko republikánskych aj demokratických politikov, rovnako ako niektorí bývalí predstavitelia bezpečnostných orgánov, sa v minulých týždňoch postavili na Obamovu stranu s tým, že dôkazy pre Trumpove tvrdenia podľa nich neexistujú. Niektorí prezidenta vyzvali, aby svoje slová odvolal, alebo sa svojmu predchodcovi ospravedlnil.
Predseda demokratickej menšiny v Senáte Chuck Schumer v reakcii na Comeyho slová uviedol, že Trump nepodloženými tvrdeniami "vážne poškodil svoju dôveryhodnosť". Prezident by podľa neho mal vziať svoje slová späť, priznať, že sa mýlil a zanechať svoje "výstredné tweety".
Trump s obvineniami prišiel v jednej zo svojich častých ranných sérií vyhlásení na Twitteri, v ktorej údajné odpočúvanie prirovnal k dobe McCarthyismu (represiám komunistov v 50. rokoch) a vzápätí k afére Watergate (odpočúvania sídla demokratov v 70. rokoch).
Republikánsky predseda výboru Devin Nunes uviedol, že Trump síce nebol odpočúvaný, mohli byť však proti nemu nasadené iné sledovacie praktiky.