BRATISLAVA. S hlavou sklonenou na znak úcty prichádza Róbert Švec s kyticou a kladie ju k soche lídra fašistického vojnového štátu Jozefa Tisa.
Týmito slovami sa začína článok New York Times, v ktorom svetovému publiku vysvetľujú, ako sa na Slovensku rozmáhajú organizácie, ktoré sa hlásia k fašistickej minulosti. Švec vedie Slovenské hnutie obrody.
„Ste naši a vždy budete naši,“ cituje denník Šveca. Ten vyhlásil tento rok za rok Jozefa Tisa, chce v ňom vylepšiť obraz bývalého kňaza a kolaboranta s nacistickým režimom, ktorého za vojnové zločiny obesili pred 70 rokmi.
Denník pripomína, že takmer 80 rokov po tom, ako sa strednou Európou prehnali fašistické vojská a dve desaťročia po oživení nacistickej scény sa na Slovensku neonacistické skupiny dostávajú do volených úradov. Marian Kotleba sa dostal na čelo banskobystrického kraja, jeho strana získala v minuloročných voľbách do parlamentu štrnásť poslaneckých kresiel.
O prerode hnutia na politickú stranu, ktorá bude kandidovať do parlamentu sníva aj Švec.
„Kotleba sa na verejnosti zvykol ukazovať v uniformách, ktoré pripomínali uniformy z obdobia Slovenského štátu,“ píšu New York Times. „Hneď, ako sa dostal do parlamentu, uniformy zmizli a namiesto útokov na židov útočí na utečencov a Rómov.“