WASHINGTON. Nepotvrdené obvinenia amerického prezidenta Donalda Trumpa, že jeho predchodca Barack Obama nechal pred minuloročnými voľbami sledovať jeho Trump Tower v New Yorku nabrali v piatok nový rozmer. Do sporu totiž zatiahol aj dvoch zahraničných spojencov.
Keď stál na tlačovej konferencii vedľa nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, odmietol oľutovať svoj tweet spred dvoch týždňov, ktorým tieto obvinenia odštartoval. A to aj napriek tomu, že vysokopostavení členovia jeho Republikánskej strany už vyhlásili, že nevideli žiadne dôkazy, ktoré by podporovali jeho slová.
Trump nevyužil ani príležitosť odmietnuť ničím nepodloženú správu komentátora Fox News Andrewa Napolitana. Jeho slová, podľa ktorých mu tri zdroje z prostredia spravodajskej komunity potvrdili, že Obama využil na sledovanie britskú tajnú službu, aby „na tom neboli žiadne americké odtlačky prstov“, cez týždeň na tlačovej konferencii vytiahol Trumpov hovorca Sean Spicer.
„My sme len citovali veľmi talentované právnika, ktorý je zodpovedný za svoje slová v televízii. Ja som si na to neurobil názor. Nemali by ste hovoriť so mnou, ale s Foxom,“ odbil otázku.

Mali by sa ignorovať
Tieto obvinenia rozhnevali britských predstaviteľov a hovorca britskej premiérky Theresy Mayovej vyhlásil, že z Bieleho domu už dostali ubezpečenie, že v podobných obvineniach nebudú pokračovať. „Sú absolútne nezmyselné a mali by sa ignorovať,“ píše sa vo vyhlásení britská tajná služba GCHQ, ktorá sa verejne k svojim postupom veľmi nevyjadruje, ale teraz urobila výnimku.
V téme sledovania však Trump pokračoval aj na tlačovej konferencii s Merkelovou, ktorá sa uskutočnila až po reakciách britskej strany. „Pokiaľ ide o odpočúvanie bývalou vládou, aspoň máme niečo spoločné,“ povedal smerom k Merkelovej.
Narážal tak na správy, že Národná bezpečnostná agentúra v roku 2010 počas Obamovho vládnutia odpočúvala aj Merkelovej mobil. Merkelová na Trumpov pokus o vtip nereagovala.
Medzinárodné incidenty len završujú dva týždne bizarnej debaty o prezidentových zjavne nepodložených obvineniach, že Obama ho dal osobne sledovať. Svoj čas tým zbytočne míňajú nielen zamestnanci Bieleho domu, ale aj Kongres, ministerstvo spravodlivosti, CIA a ďalšie spravodajské agentúry.
Krátko po Trumpovom tweete stihol Biely dom volať po vyšetrovaní v Kongrese, odmietnuť to komentovať, vyhýbať sa otázkam, upozorňovať médiá na to, že nemajú prístup k rovnakým informáciám, ako ľudia z prezidentovho okolia, a analyzovať prezidentovo používanie úvodzoviek. A toto všetko len preto, aby obvinenia opakovali, no neposkytli žiadne dôkazy.

Mikrovlnky ako kamery
Keď poradcovia obhajovali svojho šéfa, často si vymýšľali dôkazy za pochodu. Napríklad poradkyňa Kellyanne Conwayová vyhlásila, že televízie alebo mikrovlnky sa mohli využívať ako kamery na sledovanie v Trump Tower. Neskôr vyhlásila, že to bol pokus o vtip.
V posledných dňoch zas Trump a jeho hovorca Sean Spicer povedali, že prezident hovoril o rozsiahlejších snahách o sledovanie, nielen o samotné odpočúvanie, ale pôvodne obvinenie stále nestiahli.
Medzitým Obamov hovorca aj viacerí členovia jeho vlády verejne obvinenia odmietli, aj šéf FBI James Comey vraj vyzýval ministerstvo spravodlivosti, aby to poprelo. Predseda Snemovne reprezentantov aj ďalší lídri Kongresu a spravodajských služieb vyhlásili, že nemajú žiadne dôkazy o odpočúvaní Trumpa.
Demokratickí kongresmani žiadali ministerstvo spravodlivosti, aby Kongresu ukázali všetky žiadosti o odpočúvanie, ktoré by mohli potvrdiť Trumpove slová. Prvý termín dostalo ministerstvo na pondelok 13. marca, no nič neukázalo. Druhú šancu dostane budúci týždeň.
“S takýmto obvinením by som ja nikdy neprišiel. A úprimne, ak prezident nevie poskytnúť dostatočné dôkazy, tak Obamovi dlží ospravedlnenie. Ak to neurobil, nemali by sme proti nemu bezhlavo vytiahnuť takéto obvinenia.
„
Prezident nemôže odpočúvať
Odpočúvania sa podľa zákonov nemôžu zameriavať na ciele na americkej pôde bez toho, aby na to bol dôvod, ktorý musí posúdiť súd. Napríklad že telefónne linky alebo internetové adresy používajú agenti cudzích krajín alebo niekto, kto pracuje v mene zahraničnej vlády. Navyše, prezident nemôže takéto odpočúvanie nariadiť.
Obvinenie, že na sledovanie sa využívala britská spravodajská služba môže narušiť spoluprácu tajných, ktorí majú výnimočné dobré vzťahy, vymieňajú si prakticky všetky zistenia a majú vzájomnú dohodu, že sa nebudú sledovať.
O tom, že Trumpove správanie by mohlo narušiť tradičné spojenectvá, hovoria aj viacerí odborníci. „V kľúčových partnerstvách s Britániou a Nemeckom máte toto napätie a tam vidno, že niečo nie je správne,“ povedala Julie Smithová, ktorá pôsobila ako poradkyňa bývalého viceprezidenta Joea Bidena pre národnú bezpečnosť. „Úprimne povedané, toto sú celkom temné dni v našich transatlantických vzťahoch.“

Chcú ho sabotovať
Trumpove spory so spravodajskou komunitou sa začali hneď od začiatku svojho prezidentovania. Je presvedčený, že ľudia z tajných služieb či zamestnanci, ktorí ostali vo funkciách ešte po Obamovi, sa snažia sabotovať jeho úradovanie.
Už nariadil interné vyšetrovanie v Bielom dome, aby zistil, kto vypustil do médií citlivé informácie o komunikácii ľudí z jeho kampane a ruskými predstaviteľmi.
Kongresman Tom Cole bol v kampani Trumpovým priaznivcom, no teraz hovorí, že prezident dlží Obamovi ospravedlnenie. „S takýmto obvinením by som ja nikdy neprišiel,“ povedal. „A úprimne, ak prezident nevie poskytnúť dostatočné dôkazy, tak Obamovi dlží ospravedlnenie. Ak to neurobil, nemali by sme proti nemu bezhlavo vytiahnuť takéto obvinenia.“
Autor: Jenna Johnsonová, Karla Adamová