BRATISLAVA. Americká politika strategickej trpezlivosti voči Severnej Kórei sa skončila. Spojené štáty sa ňou riadili už dosť dlho na to, aby pochopili, že neprináša želané výsledky, tvrdí americký minister zahraničných vecí.
Podľa Rexa Tillersona je najvyšší čas prijať proti Pchjongjangu nové diplomatické, hospodárske aj bezpečnostné opatrenia - a pripraviť sa aj na to, že ak si to bude situácia vyžadovať, Spojené štáty nebudú váhať a začnú vojenskú akciu.
No podľa nedávnej analýzy New York Times bude mať do roku 2020 jadrové zbrane aj Pchjongjang. Ako by to teda vyzeralo, keby sa Severná Kórea rozhodla na Spojené štáty zaútočiť ako prvá?
Odpoveď vo svojej analýze prináša americká analytická firma Stratfor - nazývaná aj tieňovou CIA. Pre portál Vice tému rozobral analytik agentúry pre Severnú Kóreu Rodger Baker .

1. Američania budú vedieť, že na nich idú zaútočiť
Baker si je istý, že Američania by si všimli, že na nich krajina plánuje zaútočiť.
Severná Kórea má niekoľko možností, ako odpáliť jadrovú strelu a pravdepodobne by použila tú najjednoduchšiu - pozemnú odpaľovaciu rampu.
Jej stavba však netrvá deň, ale niekoľko týždňov či mesiacov. Baker tak verí, že za ten čas by Spojené štáty podozrivé správanie určite zaregistrovali s pomocou radarov a satelitov.
Rovnako by to podľa neho dopadlo, ak by Severná Kórea chcela strelu odpáliť nie zo svojho územia, ale z ponorky. To by totiž znamenalo, že sa Severokórejci musia priblížiť do vôd neďaleko Spojených štátov. Ani v jednom prípade by sa im nepodaril útok v momente prekvapenia, píše Vice.
2. Amerika a Japonsko zaútočia preventívne
Ak by sa potvrdilo, že Severokórejčania plánujú na Spojené štáty zaútočiť, krajina by sa mohla preventívne brániť - a to bez toho, aby na to vydal rozkaz americký prezident, píšu analytici z Univerzity Georgea Washingtona.
Potvrdzuje to aj Rodger Baker. “Myslím, že by o tom mohla rozhodnúť armáda," hovorí. Jej hodnostári majú radi preventívne akcie - neradi čakajú a dúfajú, že sa hrozbu podarí zvrátiť v poslednej chvíli, dodáva.
Baker uznáva, že z politického hľadiska by bolo lepšie nechať Severokórejčanov, aby skutočne zaútočili. Ak však preventívne zakročíte predtým, ako vás napadnú, “máte stopercentnú šancu, že strelu zničíte".
