KYJEV, PRAHA. Ukrajinská spoločnosť Ukrenergo oznámila, že ukrajinské elektrárne majú zásoby uhlia len na 24 až 74 dní. Pridneperská či Krivorožská elektráreň bez ďalších dodávok nevydržia ani mesiac. Ukrajinská vláda preto začína nakupovať v zahraničí.
Ešte pred pár rokmi pritom na Ukrajine problém s uhlím nebol. Teraz je však Donbas v rukách separatistov a Kyjev spustil totálnu obchodnú blokádu regiónu. Koľajnice už neblokujú len radikálni aktivisti, ktorí s tým začali už v januári, ale o uzavretí všetkých obchodných ciest rozhodla aj Rada národnej bezpečnosti Ukrajiny.
Vedenie krajiny zvolilo taktiku podľa hesla: "Ak protesty nemôžeš zastaviť, musíš ich viesť." Aj keď prezident Petro Porošenko dosiaľ blokádu organizovanú aktivistami kritizoval, teraz sa vlastne postavil na čelo hnutia za izoláciu Donbasu a dal zablokovať nielen železničné trate, ale aj ostatné komunikácie.
Situácia má však trochu absurdné dôsledky - Ukrajina musí nakupovať uhlie v Rusku (od začiatku roka za 230 miliónov eur), ktoré pokladá za ešte väčšieho nepriateľa než vlastných rebelov. Len menšiu časť uhlia Kyjev kupuje v Spojených štátoch a Kazachstane.

Žiadny biznis s okupantmi
Blokáda môže podľa ukrajinských ekonómov viesť aj k tomu, že najbohatší Ukrajinec už čoskoro najbohatším nebude. "Kráľ Donbasu" Rinat Achmetov, vlastník väčšiny baní a hút v Donbase na oboch stranách frontu, prichádza v dôsledku blokády každý deň o sto miliónov dolárov.
Obyčajní občania zatiaľ výraznejšie straty nepociťujú. Čoskoro však budú.