RÍM. Problémy ako migrácia či terorizmus nemožno riešiť na národnej úrovni členských štátov EÚ, lebo akýkoľvek pokus vyrovnať sa s týmito výzvami osve vytvorí ďalší rad problémov.
Na pôde Poslaneckej snemovne talianskeho parlamentu to v piatok vyhlásil predseda nemeckého Spolkového snemu Norbert Lammert.
V Ríme sa koná mimoriadna Konferencia predsedov národných parlamentov EÚ.
"Hovoriť dnes o Európe je skôr negatívnou záležitosťou. Tí, ktorí najhoršie hovoria o Európe, sú samotní Európania. To, čo sme dosiahli procesom zjednocovania, je sympatickejšie Američanom či Afričanom než nám samotným," upozornil Lammert.
Nová situácia v Európe
Podľa predsedu Národného zhromaždenia Francúzskej republiky Claudea Bartolonea v súčasnosti čelíme niečomu, s čím sa stretávame prvý raz v dejinách.
"Niektoré krajiny majú pocit, že im bude lepšie mimo EÚ než v Únii," povedal na margo brexitu. Ako druhý problém označil Bartolone utečeneckú krízu.
"Zo situácie ťažia extrémne pravicové strany, ktoré sa snažia plávať na vlne populizmu. Musíme preto povedať 'nie' tým, ktorí sa snažia zdiskreditovať odkaz zakladateľov EÚ," apeloval šéf francúzskeho parlamentu.

Analyzujú a diskutujú o rizikách
Potvrdil, že lídri v Európe diskutujú a analyzujú riziká. "Bolo povedané, že EÚ je založená na nezmeniteľných hodnotách. Ja preto ďakujem všetkým krajinám, ktoré podpísali Rímsku deklaráciu," dodal.
Hlavnými témami mimoriadnej konferencie v Ríme sú budúcnosť Európskej únie, príprava Európskeho summitu, ktorý sa v metropole Talianska uskutoční koncom marca, zhodnotenie 60 rokov fungovania EÚ, ale aj Rímska deklarácia.