SOUL. Americký minister zahraničia Rex Tillerson v piatok vyhlásil, že americká politika „strategickej trpezlivosti“ voči Severnej Kórei skončila.
Jednou z možností je aj vojenská akcia proti Pchjongjangu, pokiaľ by sa hrozba zo strany KĽDR naďalej zvyšovala, dodal podľa agentúry AFP Tillerson, ktorý v piatok zahájil návštevu Južnej Kórei.
„Politika strategickej trpezlivosti je minulosťou. Pripravujeme sériu nových diplomatických, bezpečnostných a hospodárskych opatrení, ktoré by sme voči KĽDR mohli prijať,“ povedal Tillerson na tlačovej konferencii po stretnutí so šéfom juhokórejskej diplomacie Jon Pjong-seom.
Nevylučujú možnosť vojenskej akcie
Na otázku novinárov ohľadom možnosti vojenského zásahu proti KĽDR Tillerson uviedol: „Ak sa zvýši hrozba zo strany severokórejského zbrojného programu do tej miery, že to bude vyžadovať akciu, potom je otvorená aj táto možnosť.“
Južná Kórea a Spojené štáty majú spoločný cieľ, ktorým je denuklearizácia Kórejského polostrova, vyhlásil na tlačovej konferencii juhokórejský minister zahraničia Jon Pjong-se.
Severná Kórea v minulom roku uskutočnila dva jadrové testy a množstvo raketových skúšok.

Rozmiestňujú protiraketový štít
Spojené štáty začali na juhokórejskom území rozmiestňovať časti protiraketového štítu THAAD, ktorý má zabezpečiť ochranu proti severokórejským raketám.
Štít kritizuje Čína a Rusko, ktoré sa obávajú, že radarový systém bude sledovať i ich vojenské aktivity.
Šéf juhokórejskej diplomacie v piatok zopakoval, že protiraketový štít THAAD je určený na obranu proti KĽDR a nie je namierený proti žiadnej inej krajine.
Loading
...
Nie je dôvod na obavy
Minister zahraničia USA povedal, že nie je dôvod, aby Čína trestala Južnú Kóreu za rozmiestňovanie štítu. Vyzval Peking k dôslednému uplatňovaniu sankcií OSN voči Severnej Kórei.
Tillerson pricestoval do Južnej Kórey po návšteve Japonska, počas ktorej apeloval na KĽDR, aby sa vzdala svojho raketového programu.
Tillerson v Japonsku rovnako konštatoval, že dvadsaťročná snaha o demilitarizáciu Severnej Kórey nič nepriniesla a že je potrebné nájsť nový prístup.
Stretol sa s americkými vojakmi
Po prílete do Južnej Kórey v piatok Tillerson najskôr navštívil demilitarizované pásmo, ktoré tvorí hranicu medzi oboma kórejskými štátmi.
Severná a Južná Kórea zostávajú od kórejskej vojny z rokov 1950 – 1953 technicky vo vojnovom stave, pretože konflikt bol ukončený iba podpisom prímeria, nie riadnou mierovou dohodou.
Tillerson sa tiež v piatok stretol s niektorými z 28 500 amerických vojakov, ktorí sú rozmiestnení v Južnej Kórei.
Potom rokoval s dočasným juhokórejským prezidentom Hwang Kjo-anom. V sobotu Tillerson zamieri na návštevu Číny.