Paríž 10. januára (TASR) - Legendárny francúzsky módny dizajnér Yves Saint Laurent odišiel zo sveta módy znechutený z toho, že módny priemysel ovládla komercia a nie umenie.
"Nemám nič spoločné s týmto novým svetom módy, ktorý sa zredukoval na obyčajné aranžovanie výkladov. Elegancia a krása boli z tohto sveta vyhostené," citoval 65-ročného návrhára francúzsky magazín Paris Match.
V rozhodnutí opustiť módne dianie Saint Laurenta utvrdil aj fakt, že jeho profesionálna kariéra trvala takmer polstoročie, v priebehu ktorého sa mu podarilo s pôvodnej skromnej návrhárskej dielne vytvoriť svetoznáme módne impérium. "Nikdy ste si nie istý sebou v tomto obchode. Neustále sa učíte novým veciam. A neustále sa musíte prekonávať," uviedol.
Saint-Laurentov odchod však neznamená koniec jeho značky YSL, ktorú v roku 1999 kúpil prestížny taliansky módny dom Gucci. Na základe zmluvy s Guccim mal však Saint Laurent kreatívnu kontrolu nad stratovou divíziou haute couture.
Zasvätení hovoria, že Saint-Laurent sa už od začiatku spolupráce s Guccim nemal príliš v láske s Gucciho šéfdizajnérom Tomom Fordom. Saint-Laurent preto demonštratívne v pondelok, keď verejnosti oznámil svoj odchod z módnej brandže, vynechal Toma Forda zo svojho ďakovacieho zoznamu osôb.
"Cítim sa ako holub, ktorého prebodli. Môj salón bol vytvorený s láskou. To je to, čo mi bude chýbať," vyhlásil.
Dizajnér zároveň uviedol, že nemá v pláne začať novú kariéru, ale využije svoj čas na písanie, kreslenie a cestovanie. Saint-Laurent, ktorý sa na verejnosti prezentoval vždy ako zdržanlivý a hanblivý muž, upresnil, že by chcel najradšej pochodiť Egypt a Indiu. "Často ma označovali za samotára a veľmi hanblivého človeka. Patologicky hanblivého. Bola to pravda, ale zmenil som sa. Mám 65 rokov a cítim sa pohodlne a bez rozpakov," uviedol.
Úspešný návrhár tiež pripustil, že by mohol navštevovať hodiny kreslenia: "Nikdy som sa nenaučil, ako mám kresliť a vždy som to považoval za nedostatok."
Yves Saint Laurent sa za uplynulé desaťročia vypracoval v módnom svete na idol, jeho dizajnérska tvorba je častokrát označovaná za umenie a značka YSL sa stala v módnej brandži pojmom.
Bývalý francúzsky prezident Francois Mitterrand ho označil za "veľvyslanca francúzskej kultúry v zahraničí". Spolu so svojimi kolegami z módnej brandže ako Coco Chanelovou, Christianom Diorom a Hubertom de Givenchym nielenže významne ovplyvňoval módne trendy, ale obohatil svet módy o svojský štýl. Značka YSL sa môže okrem dosiahnutých úspechov popýšiť aj tým, že dlhoročne obliekala mnohé herečky a hviezdy šoubiznisu.
1 20 mic juh