AMSTERDAM, BRATISLAVA. Má rád svojich protivníkov, Mozartovo husľové kvarteto, Bruna Marsa aj muzikál Vlasy režiséra Miloša Formana. Tak opisuje Marka Rutteho holandský ženský časopis Margriet a dodáva - je šťastne nezadaný.
O holandských parlamentných voľbách sa už popísalo mnohé, no najčastejšie sa odborníci venovali možnej hrozbe výhry krajnej pravice. Nie tomu, čo sa stane, ak populista Geert Wilders prehrá.
Vládu bude zostavovať doterajší premiér a líder stredopravej Ľudovej strany pre slobodu a demokraciu (VVD) Mark Rutte. Muž, ktorý Wildersa porazil, však nie je jeho opakom.

Od klavíru k politike
Päťdesiatročný rodák z Haagu pôvodne vôbec nechcel byť politikom. Túžil sa venovať umeniu, klavír chcel ísť študovať aj na konzervatórium.
Mladícku túžbu však neskôr v sebe potlačil a namiesto hudby vyštudoval históriu. Dodnes si však rád zahrá - v televízii či na verejnom klavíri pred haagskou stanicou.
Už ako študent sa Rutte angažoval v spolku politickej strany, ktorej teraz predseda, v Mládežníckej organizácii pre slobodu a demokraciu. Študenti z mládežníckej organizácie ho podržali, keď v roku 2006 kandidoval za predsedu VVD.
Členom Ľudovej strany pre slobodu a demokraciu sa stal v roku 1993, no nasledujúce desaťročie sa sústredil viac na kariéru v oblasti ľudských zdrojov ako na politiku. Po prvý raz sa na kandidátke VVD objavil v parlamentných voľbách v roku 2002, poslancom sa stal o rok neskôr.
Kandidát zdravého rozumu
Lídrom VVD sa Mark Rutte stal v roku 2006, keď z pozície odstúpil Jozias van Aartsen.
Počas svojej politickej kariéry pôsobil na viacerých významných postoch - bol zástupcom ministra práce a sociálnych vecí, ale aj zástupcom ministra školstva, kultúry a vedy. Prvýkrát sa stal premiérom v roku 2010, druhýkrát v roku 2012.
Podľa politológa Andreja Zasloveho z Radboudskej univerzity sa najväčší úspech doterajšej Rutteho kariéry týka ekonomiky. Nezamestnaných je v tejto chvíli v krajine 5,3 percenta obyvateľov - hodnota, ktorá je najnižšia za posledných päť rokov.
"Dokázal veľmi pragmaticky predávať aj škrtať, naozaj sa chcel prezentovať ako kandidát zdravého rozumu," hovorí pre The Atlantic. "VDD hovorí: ´Sme hrdí na to, čo sme urobili. Holandsko vďaka nám vyzerá dobre, a teraz môžeme urobiť ešte viac:'"
Zaslove preto nepredpokladá, že by mal Rutte pri budovaní koalície veľký problém, hoci zrejme budú rokovania prebiehať aj tri mesiace, čo je pre Holandsko pomerne bežný scenár. A aj tak je to kratšie, ako keby vyhral Geert Wilders - tomu by sa podľa odborníkov nepodarilo koalíciu zostaviť vôbec.

Preberanie Wildersových voličov
Hoci predvolebný súboj občas vyzeral ako boj spomínaného "politika zdravého rozumu" a krajného pravičiara, Wilders a Rutte v niektorých témach nestoja na opačnej strane. "Zdá sa, že Rutte chcel súťažiť s Wildersom, nie vyprofilovať sa ako jeho protivník," napísala ešte pred voľbami CNN.
Narážala tým napríklad na otvorený list, ktorý Rutte adresoval všetkým imigrantom, ktorí sa v Holandsku podľa neho dostatočne neasimilovali. "Správajte sa normálne alebo choďte preč," zaznelo v ňom.
Nedávno sa tiež vyjadril, že "koncept užšej Európskej únie je mŕtvy". To, čo podľa neho v tejto chvíli Európa potrebuje, je pragmatické premýšľanie, nie "vznešené reči".
Viacerí tak nadobudli dojem, že hoci Rutte Wildersa počas kampane ostro kritizoval, v skutočnosti preberal jeho agendu v jemnejšej forme. "Ľudia si to interpretujú ako pokus apelovať na Wildersových priaznivcov," píše Washington Post.